Radní se teď znovu sešli se zástupci Autoklubu, aby doladili podmínky dodatku ke smlouvě o výpůjčce areálu. Hlavním problémem zůstává nadále prašnost, na niž si stěžují lidé. Zánik závodiště prý ale nehrozí.

„Se zástupci Autoklubu dojednáváme detaily nového režimu užívání areálu s tím, že bude specifikováno, za jakých povětrnostních podmínek zde budou probíhat tréninky. V případě sucha a za větrného počasí se v Přerovské rokli jezdit nebude," shrnul náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO), který se sešel se zástupci Autoklubu.

Přílohou bude i provozní řád a dodatek má obsahovat ustanovení o pokutách za jeho případné porušení.

„Ještě to ale neuzavíráme, protože musíme upřesnit plán výsadby a dát ho do souladu se záměry Autoklubu," doplnil Pavel Košutek.

Aby se v Přerovské rokli neprášilo, navrhuje provozovatel zřídit alespoň dvě vodní nádrže na kropení. Autoklub chce také v budoucnu investovat do umělého zavlažovacího systému, jenž by prašnost výrazně snížil. Jeho pořízení by ale přišlo na tři miliony korun a bez finanční injekce města nebo kraje se závodiště neobejde.

Návrh opozičního zastupitele Michal Záchy (ODS), aby na závlahu finančně přispělo město, zastupitelé na svém zasedání v červnu, kde se tato otázka řešila, nepodpořili.

„Bylo by to samozřejmě nejlepší řešení, problémem je ovšem zajištění financí," zhodnotil předseda Autoklubu Přerov Karel Kleiner.

Podle něj dosud dohoda s městem nebyla definitivně uzavřena, ale jednání jsou na dobré cestě.

„Bavili jsme se i o možnosti výsadby stromů a keřů za zhruba 100 až 150 tisíc korun. Podle mého názoru je však zbytečné je zde vysazovat, protože by mohly uhynout," soudí. Další schůzka se zástupci vedení města se má uskutečnit v září.

Petice na záchranu má již více než dva tisíce podpisů

V areálu Přerovské rokle se konalo minulý víkend mistrovství Evropy v autokrosu. Zúčastnila se ho i autokrosová legenda a bronzový jezdec z evropského šampionátu v roce 2014 Ladislav Ha­nák.

„Tento závod jsem si vybral záměrně, protože je doma a chtěl jsem alespoň nějakým způsobem vyjádřit podporu pořadatelům," řekl Ladislav Hanák s tím, že by byla velká škoda, kdyby přestalo závodiště na popud města existovat.

„Co se týče přerovského okresu, je to jeden z nejvýznamnějších evropských podniků. Podle mých posledních informací získala jednání mezi Autoklubem a radnicí reálný rozměr a doufám, že nakonec dojde k dohodě," poznamenal.

Pod peticí za zachování areálu Přerovské rokle, která vznikla spontánně už na jaře, je nyní na dva tisíce podpisů.

„Kromě obyvatel Předmostí či Vinar se pod její text podepsali také jezdci z domova a ze zahraničí," uzavřel Karel Kleiner.