Podobně vstřícné gesto už učinili například v Šumperku, Zábřehu nebo Prostějově. V Přerově ale zatím takový návrh neprošel.

„Samozřejmě, že by nám to hodně pomohlo. Z důchodu jen taktak vystačím a mezi námi, takové služby, které nám teď v mrazech nabízí dopravce, by měly být zdarma. V některých autobusech skoro vůbec netopí, takže během cesty do města promrznu až na kost,“ postěžovala si třeba důchodkyně Jarmila Smejkalová z Přerova.

Prosadit změnu ale nebude vůbec lehké. Přerovská autobusová doprava je totiž specifická tím, že zatímco po městě jezdí autobusy jednoho přepravce – společnosti SAD Trnava, dopravu v příměstských částech má naopak na starosti konkurenční Veolia Transport Morava.

„Pokud by autobusovou dopravu v Přerově i jeho částech kompletně zajišťovalo město, nebylo by jednání s krajem vůbec nutné. Aby ale nebyli diskriminováni obyvatelé místních částí, musí být uzavřena smlouva o příměstské dopravě,“ vysvětlila vedoucí finančního odboru přerovského magistrátu Oldřiška Sedláčková.

Ta vidí hlavní problém v tom, že zatímco město Přerov by chtělo zvýhodnit důchodce nad sedmdesát let už v letošním roce, kraj tuto částku v rozpočtu nemá. „Jsme součástí Integrovaného dopravního systému, takže budeme postupovat ruku v ruce s krajem,“ doplnil také náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Další novinka: elektronické jízdné

Další novinku, kterou by chtěli radní v Přerově prosadit, je i elektronické jízdné. „Rada města proto uložila primátorovi města Jiřímu Lajtochovi a náměstku Dušanu Hluzínovi zahájit s krajem jednání, a to jak o zavedení elektronického jízdného, tak i sjednocení bezplatné přepravy pro seniory nad sedmdesát let,“ podotkl Kulíšek.

Žádost, aby měli jízdné v autobuse zdarma, podávali v minulosti i bývalí političtí vězni. Ti chtěli, aby jim město proplatilo roční jízdné ve výši 300 korun.

„Konfederace politických vězňů nás žádala o příspěvek pro občany starší 70 let, kteří jsou držiteli osvědčení o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození a mají trvalý pobyt na území Přerova,“ upřesnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Město ale nakonec žádost neschválilo s tím, že odbojáři dostávají dostatečnou finanční kompenzaci od státu.