Za pouhých pět týdnů od spuštění měření rozdali úředníci magistrátu pokuty za tři miliony korun.

Na skutečnost, že si při projíždění místních částí Přerova řidiči s rychlostí hlavu nelámou, upozorňovali už v minulosti místní obyvatelé. Že je ale situace tak vážná, zjistilo teprve měření.

„Radary zaznamenaly od října na 5 101 případů překročení povolené rychlosti. K provozovatelům aut doputovaly z magistrátu pokuty v celkové výši 3 miliony 32 tisíc korun. Na účet města už od řidičů přišla částka 1 milion 782 tisíc korun,“ shrnula mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

112 km/h v obci

Asi nejvíce hazardují řidiči v místní části Lýsky, povolenou padesátku ale překračují také na silnici v Kozlovicích a Lověšicích.

„Přibližně v padesáti případech byla rychlost překročena o více než 40 kilometrů v hodině - to znamená, že řidiči jeli devadesátkou. Největším rekordmanem je šofér, který měl na tachometru 112,“ upřesnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Oznámení o přestupcích zpracovává šest úředníků, kteří zatím práci časově zvládají.

„Do šesti týdnů ale budeme zahajovat správní řízení, a to v případech, kdy řidiči ve stanovené lhůtě nezaplatili, nebo odmítli pokutu zaplatit s odůvodněním, že v předmětnou dobu seděl za volantem někdo jiný. Uvidíme, zda budeme tato řízení personálně zvládat,“ konstatoval tajemník města Petr Mlčoch.

Nápad místních částí

S nápadem pořídit radary do třech místních částí přišel Výbor pro místní části, na který se obraceli lidé z Lověšic, Lýsek i Kozlovic.

Například v Lověšicích došlo na nebezpečném úseku čtyřproudé silnice ve směru na Hulín k několika tragickým nehodám. Situaci nezlepšil bezpečnostní ostrůvek, ale ani nové značení.

„Na čtyřproudé komunikaci v Hulínské ulici v Lověšicích řidiči nerespektují dopravní značení a překračují rychlost. V Kozlovicích je problém i s tonáží a projíždějí tudy auta, plně naložená cukrovou řepou nebo stavebním materiálem,“ popsal už dříve situaci zastupitel Radek Pospíšilík (Za prosperitu), který o problému jednal i se zástupci místních částí.

Zastupitelé návrh na pořízení radarů schválili loni a město za ně zaplatilo částku 2 miliony 272 tisíc korun.

Od září letošního roku probíhal zkušební provoz, od října se začalo měřit „naostro“.