Rozpočet města už díky hazardujícím šoférům posílil o částku 16 milionů 670 tisíc korun. Za tyto peníze může Přerov opravit chodníky, ale klidně i přispět na demolici Chemiku.

S nápadem pořídit radary ve třech místních částech přišli zastupitelé, na které se často obraceli lidé z Lověšic, Lýsek a Kozlovic. Například v Lověšicích došlo na nebezpečném úseku čtyřproudé silnice ve směru na Hulín k několika tragickým nehodám. Situaci nezlepšil bezpečnostní ostrůvek, ani nové značení.

„Za dvanáct měsíců od spuštění radarů jsme zaznamenali na 28 761 případů překročení rychlosti. Rok provozu ale zároveň ukázal, že se řidiči v měřených úsecích polepšili a sundávají při průjezdu nohu z plynu. Místa se tak stávají bezpečnější,“ zhodnotila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Nová autobusová zastávka v Palackého ulici v Přerově
Na nové zastávce v Palackého už zastavují autobusy

Lýsky: 132km/h

Nejvíce dopravních prohřešků se řidiči dopouštějí v Lýskách, kde zachytil radar i rekordmana, jenž projížděl obcí rychlostí 132 kilometrů v hodině. Rovný úsek cesty totiž svádí řidiče k tomu, aby zapomněli mít tachometr pod kontrolou.

Řidiči se ale odmítají krotit také v Kozlovicích a Lověšicích.

„Moc se to nezlepšilo a problém s dopravou u nás rozhodně nezmizel. Kozlovicemi totiž i přes zákaz denně proudí v obou směrech nákladní auta od Ostravy kvůli uzavírce Polní,“ shrnula předsedkyně výboru místní části v Kozlovicích Jolana Čechová.

Podle radních se počet přestupků snižuje - i když postupně. Zatímco loni radary v Lýskách zachytily v průměru 172 případů překročení rychlosti denně, letos už jich bylo „jen“ 107.

K mírnému poklesu došlo i v Lověšicích, kde radary ještě loni zaznamenaly 145 přestupků za den.

„Letos už jich je o patnáct méně a doufáme, že se budou tato čísla i nadále snižovat,“ věří přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Silvestr 2018 v centru Přerova. Ilustrační foto
Silvestr v Přerově? Letos s diskotékou i přípitkem na náměstí

Noví úředníci

Náklady na pořízení radarů přišly město na téměř dva a půl milionu korun. Další finance pak stálo personální posílení úřadu, který se přestupky zabývá. Magistrát přijal speciálně kvůli radarům osm nových lidí.

„Šest úředníků jsme zaměstnali na oddělení dopravně správních agend a mají na starosti zpracování přestupků. Jeden pracovník, který se zabývá vymáháním dluhů za přestupky, je pak na odboru ekonomiky. O jednoho člověka posílila i městská policie,“ upřesnil tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

I když to nebylo hlavním cílem pořízení radarů, pokuty za přestupky významně posílily městský rozpočet. Jen v roce 2018 vybral magistrát na pokutách 4 miliony 300 tisíc korun, letos už to bylo 12 milionů 370 tisíc.

Tak měla podle původních plánů vypadat nová podoba přerovské radnice na Masarykově náměstí. Studii město odložilo.
Radnice se v Přerově stavět nebude. Megalomanskou vizi odpískali