Podepsalo ji dvanáct lidí. Všichni žijí u rybníku Kuchyňka a žáby jim v noci v době páření nedají spát už několik let. Podle odborníků však žádný recept na utišení ani vystěhování žab neexistuje.

Kvákání žab ruší každoročně od května do srpna obyvatele ulic Jaselská a Jiřího z Poděbrad.

„Některé rodiny směrem k rybníku nemohou pro nesnesitelný hluk ani pootevřít na noc svá okna,“ píše semimojiné v petici, která nabízí i řešení: „Když jde přesunout žabí populaci ohledně výstavby dálnice a jiných staveb do jiného prostředí, lze to zřejmě udělat i v městské zástavbě.“

Jeden z dvanácti podpisů pod peticí patří zastupiteli Hranic Miroslavu Raindlovi, který v této městské části žije. „Ta situace je tady šílená. Moje sousedka má malého chlapečka a ten je vždycky do rána celý zpocený, chudák. Protože když nechají okno otevřené, žáby ho budí,“ uvedl Raindl s tím, že je u Kychyňky lokalita sice romantická, ale velice hlučná.

Městská rada vzala petici na vědomí, ale na žádném řešení se neusnesla. „Ono to ani není dost dobře možné. Žáby jsou chráněné, vyhubit je nelze a přestěhovat také ne,“ vysvětluje mluvčí města Petr Bakovský.

Ve stejném duchu se vyjádřili také odborníci na přírodu. „Dokud bude někde mokřina, tak tam živočich žít bude. Má to zakódováno geneticky a nikam ho neodkloníte,“ dodal předseda rybářského svazu Pavel Helísek.

Podle ochranářů by se musel rybník vypustit, aby se do něj žáby už nikdy nevrátily. „V padesátých letech bylo vodních ploch nespočet, ale postupnou snahou získat co nejvíce zemědělských ploch jich postupně ubývalo. Obojživelníci musejí někde žít a my bychom to měli respektovat. Demokracie by měla platit i v přírodě,“ řekl předseda svazu ochránců přírody Milan Orálek.

Podle něj by měli být lidé pokornější a respektovat přírodu, která tady byla už dávno před nimi. „Hranická petice proti žábám mi připomíná případ z Valašského Meziříčí, kde lidé žádali pokácení pěti stromů jen proto, že na nich brzy zrána zpívali ptáci,“ řekl Orálek.

V rybníku Kuchyňka žijí asi čtyři druhy chráněných žab. Nejhlasitějším z nich je skokan skřehotavý.