Ornitologové ptáky kroužkují, aby se dozvěděli kudy a kam odlétají, odkud pocházejí a kde zimují. „Většina ornitologických kroužků zůstane navždy ztracena, ale občas se některý najde, nebo ho někdo odečte, a potom vznikne příběh o putování konkrétního jedince. Jedním z nich je i racek bělohlavý se žlutým odečítacím kroužkem a kódem PKHU,“ vylíčil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Hasiči sbírali uhynulé racky na Zámeckém rybníku v Chropyni.
Potvrzeno. Za úhyn desítek racků v Chropyni na Kroměřížsku může ptačí chřipka

Racek bělohlavý je jedním z velkých druhů racků, kteří žijí převážně na mořském pobřeží severní Evropy. Živí se mrtvými rybami po výlovech rybníků, hraboši na polích, ale i zbytky potravin na skládkách.

Přílet prvních čápů do Brodku u Přerova, úterý 28. března 2023.
Přiletěli! Čapí pár se opět uhnízdil v Brodku u Přerova. Podívejte se

„Většina racků bělohlavých se kroužkuje na hnízdištích jako mláďata a díky tomu se ví, odkud pocházejí. Racek PKHU byl ale okroužkován jako dospělý pták, a proto nevíme, jak je starý a ani odkud pochází. Což je velká škoda. Víme ale, že většina okroužkovaných racků bělohlavých, kteří se objevili v Přerově, pocházeli z hnízdišť v jižní části Polska nedaleko od našich hranic,“ dodal Šafránek.

Přiletěl z Polska

Racek PKHU byl okroužkován 2. května 2012 u města Pačkov (Paczków), které leží 120 kilometrů na sever od Přerova. „V Přerově byl poprvé zpozorován 12. prosince 2012, a od té doby se zde objevuje každou zimu. Přilétá vždy koncem října a zdržuje se až do poloviny února. Během deseti let byl v Přerově pozorován osmatřicetkrát,“ řekl zkušený ornitolog.

Na Hané zimuje deset let

Přerov se stal jeho pravidelným zimovištěm, ale občas se objevil i na jiných lokalitách v České republice - například na Slezské Hartě byl zpozorován v roce 2014, v Tovačově v letech 2015, 2021 a 2022. Na jihu Čech a Šumvaldu byl spatřen v roce 2021.

Na Přerovsku se každoročně vyskytují desítky i stovky racků bělohlavých, výjimečně i rackové středomořští nebo stříbřití. Díky odečítacím kroužkům se zjistilo, že nepocházejí pouze z Polska, ale i ze Slovenska, Německa, Běloruska, Litvy, Ukrajiny, Ruska a Rumunska.

Nezvykle velký druh racka upoutal v posledních týdnech pozornost Přerovanů. Podle ornitologů zalétá na Přerovsko už desátou zimu racek bělohlavý.Nezvykle velký druh racka upoutal v posledních týdnech pozornost Přerovanů. Podle ornitologů zalétá na Přerovsko už desátou zimu racek bělohlavý.Zdroj: Deník/VLP Externista

„Stále častěji se zde objevují i ptáci, kteří pocházejí z jižních Čech nebo z jižní Moravy. Je pouze otázkou času, kdy zahnízdí i na střední Moravě,“ uzavřel.