Město prodalo zchátralé domy ve Škodově ulici společnosti Opera Bohemia v září roku 2007, a to za 1,5 milionu korun. Podle kupní smlouvy, uzavřené s městem, má firma nejpozději do pěti let od nabytí vlastnictví začít s novou výstavbou. Pokud tak neučiní, může město od smlouvy odstoupit a společnosti udělit pokutu ve výši půl milionu korun.

SOUVISEJÍCÍ: Fiasko jménem Škodova ulice: divoká demolice trvá a nová výstavba nikde

Vleklé problémy s investorem

Firmě se sice podařilo vystěhovat ze Škodovy ulice na čtyři desítky rodin a zbourala tři domy, projekt na výstavbu moderní čtvrti ale stále vázne. A to i přesto, že se má začít stavět už letos. O tom, že není všechno úplně v pořádku, svědčí i fakt, že na pondělním jednání zastupitelstva nakonec chyběl jednatel společnosti Opera Bohemia. I když ho radnice vyzvala, aby vysvětlil nejbližší plány firmy.

Podle náměstka primátora Michala Záchy (ODS) začala komunikace města se zástupci firmy váznout na počátku letošního roku. Vleklé potíže potvrdil i odbor stavebního úřadu a životního prostředí magistrátu, který musel zástupce firmy napomínat kvůli jejich opakované neúčasti na kontrolních prohlídkách. Během probíhající demolice je upozorňoval i na to, že je nutné zajistit okolí domu kvůli bezpečnosti kolemjdoucích.

Rozezlená opozice

„Plavba na krásném modrém Dunaji skončila. Výsledek se dostavil a kontrolní mechanismy při neplnění smluvních podmínek kupujícího nefungovaly. Osobně jsem jako občan tímto hazardním krokem rozezlen,“ vyjádřil svůj názor v diskusi opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Podle něj pohár trpělivosti přetekl.

„Navrhujeme primátorovi města podat trestní oznámení na neznámého pachatele, a to nejméně ze dvou skutků – zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ upřesnil.

Zastupitele zajímalo i to, jak si město pohlídalo dodržování závazků.

„Kdo z magistrátu požadoval předložení projektové dokumentace? Zajímá mě, jestli úřad uplatňoval tento nárok,“ zeptal se Vladimír Puchalský. Jeho návrh na podání trestního oznámení ale nakonec podpořilo pouhých dvanáct zastupitelů.

Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) v debatě uvedl, že v době podepsání smlouvy věřil v životaschopnost záměru. „V té době jsme hledali způsob, jak vyřešit tuto lokalitu. Záměr byl předložený zastupitelům, kteří ho schválili. Věřili jsme tomu, že zde budou nové polyfunkční domy,“ řekl.

 „Jaký má radnice záložní plán?"

Zastupitelku Helenu Netopilovou (SpP) zajímalo, co bude dál. „Jaký má radnice záložní plán? Situace nevypadá vůbec dobře a je potřeba vědět, jak z ní vybruslit. Je tam rozbouraný dům a celá situace kolem něj je tristní. Jaké podnikne město konkrétní kroky?,“ dotazovala se.

Náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS) ujistil, že má město situaci pod kontrolou.

„K dnešnímu dni Opera Bohemia neporušila smlouvu, ale odbor majetku ji hlídá a monitoruje. Snažíme se sehnat zástupce společnosti a v nejbližších dnech budeme tlak z právního odboru zesilovat, abychom dospěli k nějakým závěrům. Pokud budou tyto závěry natolik zásadní, iniciujeme mimořádné jednání zastupitelstva,“ řekl Michal Zácha.