Přerovská ODS se chce očistit od lidí, spojených s aférou, a na nejbližším sněmu v prosinci dovolit chybějící členy. I přes jasný distanc od korupční aféry je všem jasné, že kauza stranu významně poškodila.

Uskupení Pomáháme městu - ODS je důležitým hráčem v přerovské radniční koalici, kterou tvoří s vítězným hnutím ANO a KDU-ČSL. Obviněný Michal Zácha, který minulý týden rezignoval na post radního, měl v gesci školství a sport.

Náměstkem primátora je Miloslav Dohnal, který v partaji není a za stranu Pomáháme městu - ODS pouze kandidoval. Křesla v Radě města obsadili po loňských komunálních volbách Petr Kouba, Jakub Navařík - a právě Michal Zácha.

Robert Knobloch (vlevo) a Michal Zácha (vpravo)
Dvě slivovice. Zácha s Knoblochem podle policie používali kódy pro úplatky

„Pokud budeme pokračovat v koalici na stávající platformě, budeme v ní chtít mít jména, která nejsou nijak provázaná s touto olomouckou kauzou.

Rada je jedenáctičlenný orgán a rezignace Michala Záchy na její fungování vliv mít nebude,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO), který radniční koalici po volbách sestavoval.

„Náměstek Miloslav Dohnal za ODS kandidoval jako nezávislý, situace se netýká ani radních Jakuba Navaříka a Petra Kouby. ODS by měla co nejdříve doplnit svého nominanta do Rady města,“ řekl.

Kdo zachrání přerovskou ODS?

Očistný proces čeká i ODS - a to jak na krajské, tak regionální úrovni. Po obviněném Robertu Knoblochovi a jeho spolustraníkovi Michalu Záchovi se totiž dostalo tento týden na přetřes i jméno předsedy oblastního sdružení ODS a člena regionální rady ODS Igora Kraicze. Deník N informoval o půjčce ve výši dvou milionů korun, kterou mu měl poskytnout obviněný lobbista Robert Knobloch. V přerovském sdružení zastává Kraicz funkci pokladníka.

„V pátek večer zasedá v Olomouci regionální rada ODS, na které bude panu Kraiczovi dán prostor, aby nás seznámil s okolnostmi poskytnutí této půjčky. Budeme se ptát na podrobnosti,“ shrnul poslanec Michal Major, který byl pověřen řízením krajské ODS do doby, než bude zvoleno nové vedení regionu. Igor Kraicz se k situaci nechce vyjadřovat.

Primářka očního oddělení přerovské nemocnice Monika Daňková
Očních vad přibývá. Na vině jsou mobily, říká primářka Monika Daňková

Obviněný Michal Zácha, který byl donedávna hlavní tváří přerovské ODS, zatím rezignoval pouze na funkci radního, zastupitelem zůstává. „Jednání uvnitř strany stále probíhají a záleží na tom, jak se k situaci všichni zúčastnění postaví. Pokud by Michal Zácha neodstoupil z funkce zastupitele, bude k tomu vyzván přerovskou ODS. Z naší organizace tedy půjde výzva tímto směrem. Považujeme kauzu za selhání jednotlivců,“ konstatoval Petr Caletka, místopředseda místního sdružení ODS v Přerově, jenž byl zvolen do funkce letos v říjnu.

Na prosincovém sněmu místního sdružení v Přerově se bude ucházet o post předsedy. „Chceme najít nové a spolehlivé lidi, kteří budou pokračovat v očistném procesu,“ řekl. Pokud se Michal Zácha vzdá i mandátu přerovského zastupitele, hledání jeho náhradníka v zastupitelstvu bude poměrně složité.

Bývalý hotel Strojař v Přerově, září 2021
Strojař zůstane v majetku města Přerov. Ve hře je nájemní bydlení

Prvním náhradníkem je podle výsledku voleb Jaroslav Hýzl, jenž byl dříve jednatelem Sportoviště Přerov a vrátit se do komunální politiky nehodlá. „Neuvažuji o tom, funkce jsem se vzdal,“ uvedl Hýzl. Druhým náhradníkem je Igor Kraicz, následuje vrchní sestra přerovské nemocnice Bronislava Budinová. „Dneškem jsem se vzdala mandátu,“ potvrdila také Bronislava Budinová.

Dalším v pořadí je Petr Caletka. „Zodpovědnosti se zříkat nebudu, chtěl bych udělat co nejvíce očistných kroků tak, aby se obnovila důvěra občanů města v ODS,“ řekl Petr Caletka. Podle něj bude o dalším směřování přerovské ODS více jasno počátkem příštího týdne.

V Pasáži si mohou lidé od dubna vyřizovat občanské průkazy a cestovní doklady.
Úřad v Pasáži čeká odhlučnění. Zajistí větší soukromí při vyřizování věcí

Za politováníhodnou považuje kauzu, spojenou se jmény vrcholných politiků za ODS, také přerovský radní a jednatel Sportoviště Přerov Petr Kouba (ODS). „Budeme se s pokorou obracet k našim voličům, kteří nás volili. Nic jiného než práce nás nemůže rehabilitovat. Je to selhání jedince, nikoliv systému. Nechceme skládat zbraně, protože máme dostatek jiných kvalitních lidí,“ uzavřel Kouba.