Kampaň bude probíhat po celý duben, kdy se v ulicích objeví tematické plakáty a billboardy.

Akce vyvrcholí veřejnou debatou o problematice předlužování a jeho dopadech, která se koná ve čtvrtek 10. dubna v 17 hodin v klubu Teplo na Horním náměstí v Přerově.

„Agenti společností nabízejících rychlé půjčky loví své klienty přímo v sociálně vyloučených lokalitách. Nečekají, až se na ně zájemci o půjčku obrátí sami, ale aktivně oslovují chudé rodiny ve finanční tísni a půjčky se jim snaží doslova vnutit. Jen za posledních šest měsíců jsme řešili více než čtyřicet případů, kdy rodiny podepsaly velmi nevýhodné smlouvy. Často neznaly ani smluvní podmínky před předáním peněz, a nyní je na ně uvalena exekuce,“ uvedl ředitel olomoucké pobočky společnosti Člověk v tísni Richard Kořínek.

Důsledkem exekucí majetku či dlužníkových příjmů je, že lidé ztrácejí motivaci legálně pracovat. Rozmáhá se tak práce načerno a roste kriminalita. Kampaň poběží během dubna v deseti českých a moravských městech.

V každém městě kampaň vyvrcholí takzvaným Dnem proti dluhům, jehož součástí budou odborné semináře pro úředníky a pracovníky neziskových organizací, veřejné debaty o problematice předlužení a také hudební koncerty.

„Veřejnost chceme oslovit především prostřednictvím reklamních nosičů, které se objeví v ulicích a dopravních prostředcích,“ doplnil koordinátor kampaně Ladislav Toušek.