Nejcennějším předmětem je ale historický hodinový stroj s vyrytým nápisem na štítku - „Říjen 1897“. Připomíná rok, kdy se v Přerově Městský dům otevřel.

Sto dvacet let existence tohoto kulturního stánku připomene výstava, která začne ve čtvrtek 9. února v 17 hodin v Pasáži v Přerově.

„Lidé na ní zhlédnou nejen dobové fotografie, ale také originály stavebních plánů budovy a zajímavé předměty, dokládající historii. Nechceme ale prozrazovat vše. Snad jen to, že některé vzácné exponáty jsme objevili teprve při přípravě této výstavy,“ říká kurátorka Marta Jandová.

Původní historické hodiny na Městském domě byly sestaveny a vyrobeny místním hodinářem v říjnu roku 1897.

„Stávající hodiny mají pravděpodobně ozubení cykloidní, historické cévové. Hodiny z roku 1897 jsou natahovány s pomocí kliky, která sloužila jako buben. Na ten se namotává ocelové lano, jež slouží pro pohon stroje,“ přiblížil Vladislav Bukva, jenž se o hodiny v „měšťáku“ stará už od roku 1992.

Toužili po reprezentativní budově

Na místě dnešního Městského domu stál kdysi zájezdní hostinec U Bílého koníčka a po jeho zbourání chtěli lidé objekt využít k obdobným účelům. Toužili po reprezentativní budově, která by se stala zároveň kulturním stánkem Přerova.

Stavby se ujal spolek přerovské Záložny, a právě po něm dostala budova do vínku svůj první název Záloženský dům.

„Měl se stát obdobou tehdejších módních národních domů. Přerované do něj poprvé vstoupili 4. prosince roku 1897. Honosná budova se ale stala majetkem města až v roce 1909,“ upřesnil historik Jiří Lapáček.

Výstavu v Pasáži věnovanou Městskému domu doplní také fotografie cestovatele a sportovce Pavla Kadlíčka. Expozice má výstižný název - Na kole.

„Pavel Kadlíček projel na kole několikrát Evropou, ale také Blízkým Východem, Severní a Jižní Amerikou. Je úspěšným závodníkem a jezdcem obtížného závodu Salzkammergut Trophy. Určitě je tedy na co se těšit,“ uzavřela Marta Jandová.