Zdejší zastupitelé schválili zpracování projektové dokumentace na vybudování protipovodňových opatření, která by obec ochránila před následky prudkých lijáků.

„Nejhorší situace je na jaře, kdy zaplaví voda z polí některé domy ve vesnici. Nejvíce ohrožen je přitom jeden objekt, který stojí přímo naproti silnici, jež vede z polí. Majitelé ho kvůli obavám z následků přívalů museli dokonce oplechovat,“ popsala starostka Čelechovic Jiřina Šišmová.

Podle jejích slov si protipovodňová opatření vyžádají náklady ve výši zhruba milionu korun. „To je ale více než celý náš obecní rozpočet, budeme se tedy muset obrátit na ministerstvo životního prostředí se žádostí o poskytnutí dotace,“ podotkla starostka.

Další možností financování jsou podle jejích slov evropské fondy. „Snažíme se předejít nepříjemným situacím a chránit současnou zástavbu. Myslíme ale i do budoucna a v souladu se změnou územního plánu, kdy se podstatně rozšiřuje zastavitelné území obce o nové stavební pozemky, chceme chránit i tyto parcely,“ dodala Šišmová.