„Výstava reflektuje autorův tvůrčí pohled na volně žijící ptáky v jejich přirozeném prostředí. Pro Davida Jirkovského je fotografování ptáků velkou vášní a výzvou, a to i přes značnou časovou a finanční náročnost této činnosti. Jeho cílem vždy bylo, aby jeho fotografie splňovaly jak odborná, tak i estetická kritéria,“ přiblížila Lucia Turčoková z Muzea Komenského v Přerově.

Podle ní klade autor velký důraz na technickou dokonalost snímků. „To mu umožňuje prezentovat opeřence jako překrásné živé objekty v harmonii s jejich životním prostředím. Jeho krédem také je, aby pořízení snímku nemělo negativní dopad na fotografované živočichy ani jejich okolí,“ doplnila.

Výstavu tvoří čtyřiadvacet fotografií, vybraných z autorova rozsáhlého portfolia evropského ptactva. Pro maximální věrnost podání barev a stínů jsou snímky na lesklém papíře a pro optimální vizuální vjem byl zvolen formát 40×60 centimetrů. Expozice je putovní a postupně ji bude možné zhlédnout i v jiných českých a moravských městech.