Nákazu vysoce patogenním virem H5N1 potvrdily laboratorní testy u dvou labutí, které u vodní plochy uhynuly minulý týden. Rybník Na hrázi se stal v poslední době vyhledávaným útočištěm labutí a ornitologové jich na jednom místě napočítali osm desítek.

„Už jsme odklidili celkem devět uhynulých labutí a budeme v tom zřejmě dál pokračovat, protože známky apatie jeví i některé další kusy. Práce probíhají ve spolupráci s hasiči a městskou policií,“ informoval Roman Uherek, hospodář místní organizace Českého rybářského svazu v Tovačově. Odklízení uhynulých labutí a jejich odvoz do kafilérie podle něj probíhá na náklady rybářů.

„Nezbývá nám nic jiného, než situaci ve spolupráci s hasiči dál sledovat a sbírat labutě, které uhynou. Rybník vypustit nelze, protože jsou v něm ryby, takže jedinou šancí by bylo, kdyby zamrzl a labutě odletěly jinam. Zdroj infekce by se tak oddálil od obyvatelstva,“ konstatoval Marek Odložilík, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Tovačově.

Rybník Na hrázi v Kojetíně (na snímku) se stal v minulých dnech útočištěm velkého množství labutí. Po úhynu několika kusů provedla veterinární správa laboratorní testy, které potvrdily ptačí chřipku - nákazu vysoce patogenním virem H5N1.
V Kojetíně uhynuly labutě, potvrdil se výskyt ptačí chřipky

Drůběž raději nepouštět ven

Při úhynu volně žijících ptáků krajská veterinární správa nevymezuje ochranná pásma, základním preventivním opatřením je zabránit kontaktu volně žijících ptáků s domácí drůbeží - k přenosu nákazy totiž dochází zejména trusem nemocných ptáků.

„Veterinární opatření má zajistit, aby domácí drůbež nebyla ve styku s volně žijící a krmení i napájení bylo mimo dosah vodních ptáků,“ uvedl Aleš Zatloukal, šéf Krajské veterinární správy v Olomouci.

Chovatelé domácí drůbeže by měli být obezřetní. Drůbež by raději neměli vypouštět ven.

„Není-li zbytí a musí být vypuštěna na dvorek, tak jí nesmí být venku předkládáno krmivo a voda, protože tam mohou přiletět volně žijící ptáci, kteří mohou být zdrojem ptačí chřipky. Chovatelé by měli mít také vyčleněnou pracovní obuv, kterou používají pouze ve svém chovu drůbeže,“ radí.

Zpěvanka již po čtvrté zahnízdila, ale opět neúspěšně. Začátkem května se jí vylíhla dvě mláďata, ale obě postupně uhynula.
VIDEO: Labuť Zpěvanka přišla o mláďata i o samce

Obavy o Zpěvanku

Vodní plochy na Přerovsku pravidelně monitorují i ornitologové. Ti se teď obávají toho, aby ptačí chřipka, která kosí labutě Na hrázi, nezahubila i labuť zpěvnou - „Zpěvanku“, jejíž pohyb byl na rybníku v poslední době zaznamenán.

„Naštěstí k úhynu zatím nedošlo,“ řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Pro ornitology by byla ztráta labutě zpěvné, pro niž se vžil název Zpěvanka, smutnou zprávou.

„Labutě zpěvné zpravidla hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy a u nás se objevují jen v době tahu, někdy tu vzácně zimují. Labuť zpěvná, které jsme dali jméno Zpěvanka, už se ale patnáct let celoročně zdržuje převážně na střední Moravě. Liší se žlutým zabarvením zobáku a je označena kroužkem a límcem s kódem 7R42,“ doplnil Jiří Šafránek.

Přerovský ornitolog Jiří Šafránek.
Labuť Zpěvanka i orel Svěšená noha. Ptačí příběhy ožily i díky Jiřímu Šafránkovi