„Důležitou věcí ke zvládání situace je udržet si nad ní kontrolu, nenechat se jí převálcovat,“ říká Blanka Rektorová z Psychosociálního centra Přerov. V rozhovoru Deníku mimo jiné radí, jak ve zdraví přežít nouzový stav, a kdy už je nutné navštíviit psychologickou poradnu.

Jak probíhá psychologické poradenství během pandemie?
Psychologická a psychoterapeutická práce probíhá většinou standardně. Klient přijde do Psychosociálního centra. V případě, že se necítí dobře, nebo má obavy z nákazy, spojíme se distančně, telefonicky či přes Skype.

Došlo v poslední době k nárůstu počtu pacientů ve vaší ordinaci?
Pandemie se v našem zařízení doposud příliš neprojevila. V jarní vlně nemoci jsme klienty s touto problematikou nezaznamenali, nyní jsou to spíše jednotlivci. To ovšem neznamená, že Covid-19 se v psychice lidí neodráží, jen zatím zřejmě nejsou rozhodnuti se léčit. Jedním z důvodů může být stigmatizace psychických problémů.

V porovnání s předchozími lety je situace horší?
Odpověď na tuto otázku by si zasloužila statistické zpracování. Nárůst lidí, kteří se rozhodnou vyhledat pomoc, často souvisí i s medializací. Novináři mohou tím, že o problémech a jejich řešení léčbou mluví, hodně pomoci.

S jakými problémy k vám lidé chodí nejčastěji?
Psychologickou, ale i psychiatrickou péči může každý vyhledat s nejrůznějšími problémy či potížemi, ať už je to nespavost, úzkost, zhoršená nálada nebo závislost. Psycholog pomáhá i s řešením konfliktů ve vztazích, které lidé často sami řešit nedokáží. Důležité je, že k této péči klient nepotřebuje doporučení od praktického lékaře.

Na 18. ledna připadl „nejdepresivnější den roku“, tzv. Blue Monday. Promítlo se to nějak v souvislosti s vaší činností?
Tento den se v našich ordinacích nepromítl už proto, že klienty k psychoterapeutickým sezením objednáváme. V médiích jsem zaslechla, že tento den byl stvořen obchodníky, kteří chtěli po Vánocích zvýšit prodej.

Epidemická situace a s ní spojená izolace je složitá především pro seniory. Jsou právě oni nejčastějšími klienty?
Seniory považuji za skupinu, která je současnou situací velmi postižena. Chybí jim to nejdůležitější, co ve stáří pomáhá a podporuje – kontakt s blízkými. Doporučení zůstat doma zhoršuje velmi často jejich pohybové schopnosti a vede k výraznému omezení podnětů, které potřebujeme k duševní svěžesti. Vzhledem k tomu, že i v objednání k léčbě u nás často potřebují pomoc nejbližších, jsme nárůst počtů seniorů nezaznamenali, ale těžké prožívání situace často slyšíme od těch, kteří k nám chodí.

Lidé hromadně přicházejí o stálý příjem, zadlužují se. Může to mít výraznější dopad na jejich psychiku a zdraví?
Ekonomické a existenční starosti mají a budou mít určitě velké dopady na psychiku dospělých, celých rodin. V této skupině očekáváme nárůst depresívních a úzkostných potíží v blízké budoucnosti.

Poraďte, jak zvládnout současnou situaci bez újmy na zdraví.
Zvládání starostí a problémů pomáhá, když má člověk vybudovanou sociální síť, na kterou se může spolehnout. To jsou blízcí, přátelé, známí. Je dobré i po změně situace udržovat stereotypy, jako je doba spánku, odpočinku. Další důležitou věcí ke zvládání situace je udržet si nad ní kontrolu, nenechat se jí „převálcovat“. Limitovat čas, který věnujeme poslouchání zpráv, udržet si rytmus dne. Pomáhá taky pohyb a fyzická práce.

Kdy je ten pravý čas navštívit psychologa?
Pravý čas k vyhledání pomoci je, pokud problém trvá delší dobu a selhávají všechny osvědčené způsoby, které k řešení potíží člověk doposud používal. Umění říct si o pomoc určitě není slabostí, spíše naopak.