Lidé sice nadávají, ale hlavní vinu na neutěšeném stavu nesou sami majitelé čtyřnohých miláčků. Ti jsou totiž podle vyhlášky města za úklid zodpovědní.

„Vypadá to strašně, hlavně na tom bílém sněhu. Nevím ale, proč by mělo výkaly uklízet město, vina je přece na straně pejskařů. Pamatuji si, že v Hradci Králové honil lidi jeden starší pán s holí, aby po svých psech hromádky uklízeli. Mělo to rychlý účinek,“ řekla důchodkyně Anna Jačková z Přerova.

„Když si někdo pořídí psa, měl by počítat s tím, že je za něj zodpovědný. Považuji za správné, když lidé dostanou finanční postih, pokud exkrementy neuklidí,“ dodal k tomu také Jiří Pavelka z Přerova. Jiného názoru je ale chovatel Kamil Pokorný.

„Platím poplatek za psa tisíc korun ročně, takže, jen ať si to technické služby uklidí,“ poznamenal.

Pokuta až tisíc korun

Podle obecně závazné vyhlášky města z roku 2000, kterou se upravují pravidla pro pobyt psů na veřejném prostranství, nesou odpovědnost za znečištění veřejné plochy pouze chovatelé psů.

„Je to považováno za znečištění veřejného prostranství a na chovatele se vztahuje přestupkový zákon. Můžou dostat pokutu až do výše tisíc korun,“ uvedl šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Ten prý nepamatuje, že by byly chodníky a travnaté plochy v minulých letech znečištěné tak, jako během této zimy.

Vysavače na výkaly

Městští strážníci, kteří nad dodržováním vyhlášky bdí, ale tvrdí, že chovatele psů je jen velmi těžké přistihnout takzvaně „při činu“.

„Když lidé z dálky uvidí strážníka, seberou koblížek klidně i vlastníma rukama. Podle exkrementů se dá navíc jen těžko rozpoznat, kterému chovateli patří,“ shrnul zástupce ředitele Městské policie Miroslav Komínek.

Hlavní tíha úklidu tedy spočívá na bedrech technických služeb.

„Pořídili jsme už loni novou techniku. Zakoupili jsme akumulátorovou motorku na odklízení exkrementů, což je speciální vysavač na úklid, a také novou speciální čtyřkolku,“ uvedl jednatel Technických služeb města a radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Pracovníci technických služeb uklízejí výkaly každý den.