„Zahájili jsme úkony pro podezření z trestného činu týrání zvířat. Případ je teprve na začátku, takže dosud nebylo sděleno obvinění konkrétní osobě,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Otřesné podmínky chovu psů zjistili inspektoři u chovatelky z Kojetína na základě podnětu od občanů. Když na místě provedli kontrolu, naskytl se jim pohled, na který hned tak nezapomenou.

„V době kontroly byli na místě čtyři psi, kteří byli vychrtlí se zřetelným úbytkem tuku a svalové tkáně. Neměli přístup ke krmivu ani vodě - nádoby na vodu na dvoře byly totiž prázdné a v jedné byla zmrzlá voda,“ shrnula výsledky šetření krajská veterinární správa.

Kromě zubožených živých zvířat nalezli inspektoři také tělo jednoho čerstvě uhynulého psa.

„Protože by setrvání zvířat v péči této chovatelky znamenalo zhoršení zdravotního a psychického stavu čtyř týraných psů, rozhodli jsme o okamžitém vydání zvláštního opatření s návrhem na jejich odebrání. O tom neprodleně rozhodla obec s rozšířenou působností, tedy město Přerov,“ řekl Aleš Zatloukal, šéf Krajské veterinární správy v Olomouci. Inspektoři podali také na policii podnět kvůli podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat.

Žena z Kojetína je podezřelá z týrání psů. Zvířata ve zuboženém stavu byla chovatelce odebrána.
Otřesný případ: u ženy na Přerovsku našli psy týrané hladem, jeden nepřežil

Přibírají a prospívají

Případ krutého zacházení se psy vyvolal mezi lidmi vlnu solidarity a mnozí o problému živě diskutovali na sociálních sítích. Čtyři zubožená zvířata zároveň dostala šanci na nový začátek.

Jedné fenky a jednoho týraného psa se ihned ujal spolek Russell rescue v Kojetíně, který pomáhá zachraňovat opuštěné a týrané psy a psy z množíren.

„Fenku jsme pojmenovali příznačně Hope a za několik dní přibrala na váze kilo a půl. Prvních pár dní jsme ji rozkrmovali po lžičkách, protože kdyby se najedla rychle a hodně, hrozil by kolaps organismu. Aktuálně jí čtyřikrát denně, je velmi živá a mazlivá. Krmíme ji speciálními gastro konzervami a granulemi. Pejsek Lucky už přešel na normální granule, je to takové pubertální trdlo, které si z ničeho nic nedělá,“ popsala Gabriela Hřeblová, která se týraných zvířat ujala. Spolek je má ale pouze v dočasné péči.

Nové logistické centrum společnosti Amazon pro on-line nakupování buduje v Kojetíně skupina Accolade ve spolupráci s developerem Panattoni. Prosinec 2021
Amazon v Kojetíně se už rýsuje, takto teď vypadá stavba

O další dvě podvyživené fenky se stará Útulek Dr. Matinové v Dluhonské ulici v Přerově.

„Postupně se z toho dostávají a pomalu nabírají na váze. S lidmi problém nemají a v současné době se jim daří dobře,“ popsala Gabriela Navrátilová, vedoucí útulku.

A jaký bude další osud týraných psů?

„Bylo vydáno rozhodnutí o odebrání psů a po nabytí právní moci se jejich vlastníkem stává stát. V současné době platíme náklady za náhradní péči, jako je vstupní prohlídka, vakcinace, základní ošetření a nebo náklady na granule a krmivo,“ uzavřel Pavel Juliš z přerovského magistrátu.