Konšelé dostali na stůl obecně závaznou vyhlášku ve dvou variantách – první vstup čtyřnohých miláčků do parku povolovala, druhá naopak zakazovala. Radní se nechali inspirovat také názory občanů, kteří se zapojili do ankety „Přerovský rádce". Většině z nich, tedy zhruba 60 procentům respondentů, by pohyb psů v parku nevadil.

Na nevhodné chování kuřáků v blízkosti herních prvků upozornil v diskusi zastupitel Petr Kouba (ODS), který požadoval rozšířit seznam zákazů o bod „n" – tedy zákaz kouření u pískovišť a dětských hřišť.

„Mám zpětnou vazbu od rodičů, kteří upozorňují, že si někteří lidé vezmou pivečko a zapálí cigaretu u pískoviště. To je úplně nemístné. Měl jsem několik konfliktů s kuřáky, a ty vždycky skončily otázkou: A kde je to napsáno?," zdůvodnil svůj návrh.

Radní ale vyjádřili obavu, že by se mohla takto formulovaná vyhláška dostat do konfliktu s tabákovým zákonem. Podle šéfa odboru majetku magistrátu Zdeňka Vojtáška podobný scénář nehrozí – obec prý může zákaz obecně závaznou vyhláškou upravovat.

„Je to zakomponováno do zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl.

Zvedli byste ruku pro zákaz kouření na dětských hřištích v Michalově? Hlasujte v anketě pod článkem

Připadá mi to jako nesmysl, říká Kohout

Kuřáci u hřišť naopak nevadí radnímu Jiřímu Kohoutovi (SpP).

„Nepatřím k militantním nekuřákům, proto si dovolím nesouhlasit s tím doplňkem pana Kouby. Regulace takových primitivních a bazálních věcí jako je ochrana dětí před rodiči, kteří kouří a pijí na pískovišti, mi připadá jako nesmysl. Za chvíli bychom mohli regulovat úplně všechno – i to, po které straně budou chodit děti a po které dospělí," konstatoval.

Názory na znění vyhlášky byly rozdílné i uvnitř vládnoucí koalice. Například radní Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova) by vstup psů do Michalova zakázal.

„Je nemalé procento rodičů, kteří přímo u prolézaček kouří a pijí. Mám dvě malé děti a považuji to za negativní vzor," řekl s tím, že mnozí lidé mají rovněž obavy z pohybu velkých psů v parku, i když jsou na vodítku. Proto se vyslovil pro variantu číslo dvě.

Požadavek důsledné kontroly

Někteří zastupitelé upozorňovali, že by měla být prováděna důsledná kontrola majitelů psů, aby nedocházelo ke znečišťování ploch v místech, kde si hrají děti. Jiné politiky zase zajímalo, zda se zákaz vjíždět do parku motorovými vozidly vztahuje i na zásobování a technické služby, které provádějí údržbu.

Lidovecký zastupitel Tomáš Dostal chtěl, aby bylo přímo ve vyhlášce zakotveno, že majitelé nesmějí nechat pobíhat psa nejen bez vodítka, ale i bez náhubku. Jeho doplňující návrh ale neprošel.

Pro novou obecně závaznou vyhlášku ve variantě „vstup psů povolen" nakonec zvedlo ruku 30 ze 33 přítomných zastupitelů. Stejný počet hlasů se vyslovil i pro doplnění vyhlášky o bod „n" – tedy zákaz kouření v prostorách pískoviště a u herních prvků. Vyhláška začne platit od 1. června letošního roku.