U koní oba vyrůstali, Tomáš se jako amatérský žokej několika dostihů v mládí účastnil, Magda zase sbírala zkušenosti při práci u dostihových koní ve Velké Británii. Vítězství v Pardubicích je pro ně splněný sen, o kterém se jim ani nezdálo.

„Nepočítali jsme, že bychom startovali při Velké a už vůbec ne, že bychom dostih vyhráli. Je to pro nás obrovský úspěch, když srovnáme v jakých podmínkách to děláme," říká Tomáš, který je profesionálním hasičem. Magda pracuje jako skladová účetní a veškerý volný čas věnují koním.

Jejich osmiletá klisna Bugaboo je podle majitelů osobnost. „Je to dáma a má svou hlavu. Obsedli jsme ji až ve třech letech, což bylo dobře," soudí o vítězce druhého rámcového dostihu, která pro stáj získala Cenu Pivovarů Staropramen – Cenu Laty Brandisové.

Poprvé startovala jako čtyřletá, vyhrála dostih ve Slušovicích, ale pak přišel pokles. Jen za loňskou sezonu posbírala několik druhých míst. „Vítězství si zasloužila, protože jí vždy uteklo o kousek. Byly to boje délku hlavy a podobně," prozrazuje Tomáš Stoklásek, který nepochybuje, že Bugaboo si výhru užila.

„Je si toho vědoma, dostih ji pohodil, takže pokud bude v pořádku, bude startovat v pátek 28. října ve Slušovicích," zmiňuje jeden z posledních dostihů sezony.

Před pěti lety jim málokdo věřil

Když přitom před pěti lety sourozenci Stokláskovi začínali, málokdo jim věřil. „Spousta lidí za námi chodilo s tím, jestli si opravdu myslíme, že jsem schopni nachystat koně Pardubic," vzpomínají.

Dnes už je všechno jinak a po závodu v Pardubicích následovaly kromě velké radosti i gratulace. „Byla to obrovská euforie, všichni jsme byli na měkko. Je to velká odplata za práci, kterou tomu věnujeme. Závod byl pro nás vrchol – možná se už nikdy nepodaří zopakovat, ale nikdo nám ho nevezme," dodává Tomáš Stoklásek.

Ambici rozšířit stáje nemají. „Pro nás jsou ideální dva koně, děláme to v podstatě sami a na uživení to v žádném případě není. Radši budeme mít dva koně, kterým se budeme pořádně věnovat než mít čtyři a dělat to napůl," shodují se.

Nejdůležitější i přes úspěch pro ně zůstává jedno – zdraví. „Prvořadý je pro nás hlavně kůň a jezdec, ať dojedou v pořádku. To, co je potom navíc, je krásný bonus," uzavírá Magda Stoklásková.