O tomto víkendu se na Tovačovsku objevily první vlaštovky, také budníčci menší, a na své hnízdo v Tovačově přiletěl i první čáp.

„Nejvíce nových ptačích druhů se zdržuje na tovačovských rybnících. Vodní ptáci se zde zastavují na tahu a využívají rozsáhlé vodní plochy k odpočinku i k získávání potravy,“ řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Podle jeho slov v těchto dnech je zde možné zastihnout jak táhnoucí severské druhy – husy běločelé, hoholy, morčáky, tak i první čírky modré, kopřivky, lžičáky a motáky pochopy. „Z bahňáků se již objevují vodouši rudonozí a kropenatí, kulíci říční a jespáci obecní a bojovní,“ vyjmenoval druhy Šafránek.

Největší raritou je podle ornitologů na tovačovských rybnících nyní ústřičník velký. „Tento černobílý bahňák s dlouhým červeným zobákem je domovem na mořském pobřeží západní Evropy a k nám se zatoulává zcela ojediněle,“ vysvětlil Šafránek.

Dalšími vzácnými druhy, které je možné nyní pozorovat na tovačovských rybnících, je labuť zpěvná, hejno bernešek bělolících a husice liščí.

V následujících dnech očekávají ornitologové také přílet pěnic černohlavých, rehků domácích, budníčků větších i lesních a zvonohlíků zahradních.