Prvomájové oslavy ve městě se nesou v duchu agitek a politických mítinků.

Zatímco komunisté už tradičně zabrali historické Horní náměstí a počítají tak jako každý rok s účastí více než dvou tisícovek lidí, sociální demokraté budou o „patro“ níž – na Žerotínově náměstí.

„Začneme v devět hodin ráno. Lidé můžou přijít na Moravskou veselku, vystoupí i děti ze zájmových kroužků. Chybět nebude ani občerstvení,“ přiblížil komunistický poslanec Josef Nekl, který se nízké návštěvnosti rozhodně neobává.

„Každý rok sem přijde v průměru dva tisíce lidí, a to nejen z té starší, ale i střední generace,“ zmínil.

Po čem se lidem tak stýská? Pro seniory je korzování v ulicích příjemnou vzpomínkou na doby, kdy byli mladí.

„Chodívali jsme do prvomájových průvodů a bylo to pohádkové,“ svěřil se třeba dvaaosmdesátiletý Jaroslav Dohnal z Přerova. Mladší generace už ale tak zasněně nevzpomíná.

„Když si představím, jak nás vždycky nahnali na sraz, kde jsme stáli dvě hodiny v dešti a pak se museli předvádět před tribunou se senilními starci, ještě teď je mi zle,“ reagoval Josef Juráň z obce na Přerovsku.

„Jsem rád, že si můžu ten den užít po svém a jsem už dvacet let zásadně doma,“ dodal.

K lovení duší využijí neděli 1. května také sociální demokraté, kteří připravili pro Přerovany na Žerotínově náměstí vystoupení dechovky Věrovanka a dětí z DDM Atlas.

„Musíme trochu šetřit, ale budeme rozdávat balónky,“ řekl přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Jeho strana lidem připravila malé překvapení.

„Můžou se podepisovat pod petici proti současné vládě. Požadujeme řešit rozpočtový schodek a myslíme si, že tato vláda škodí zemi,“ shrnul její hlavní body.

Rozdávejte balonky, ale ne programy

Blíže k lidem chce být prvního května také přerovská Strana práv občanů – Zemanovci, která se rozhodla uspořádat odpolední akci v místním parku Michalov.

Politici vsadili na nejmladší generaci – od 13 hodin se zde totiž koná Dětský den. Děti můžou zhlédnout loutkové divadlo Tilia, projet se na koni nebo vyzkoušet střelbu z kuše.

„Oslavy Svátku práce mi nevadí, ale neměly by se změnit v politický brífink. Ať si strany rozdávají balonky – oranžové, žluté nebo modré, ale nemělo by se to zvrtnout v rozdávání volebních programů a nebo dokonce v politickou agitku,“ myslí si naproti tomu přerovský radní Michal Zácha (ODS).

„Ať se to nepolitizuje, pak celé oslavy chytají úplně jiný nádech,“ řekl k tomu také krajský lídr ODS Robert Knobloch.

Město chystá oficiální „Májové veselení“ už v sobotu 30. dubna odpoledne, kdy se na podiu na náměstí T. G. Masaryka vystřídají přerovská rock´n rollová kapela Ginger, havířovská formace Nebe či oblíbená skupina z Rokytnice D.U.B.music.