Druhý ročník kytarové exhibice s pokusem o kytarový rekord se uskuteční v úterý 1. května a pořádají ho Kulturní a informační služby, město, Nadační fond Blues nad Bečvou a další partneři. Prvomájové odpoledne zpestří i koncert britského kytaristy Justina Lavashe.

Pokus o rekord startuje ve dvě hodiny odpoledne, a hodinu poté odehraje svůj recitál Justin Lavash, který fascinuje kytarovou virtuozitou, zpěvem, vlastní tvorbou, ale i šoumenstvím.

„Vyzýváme všechny hudebníky a milovníky akordů, aby vzali své kytary a přišli si za námi zahrát. Čím více nás bude, tím lépe,“ zve organizátor akce Pavel Ondrůj, který se nechal nápadem na hromadný kytarový rekord inspirovat v sousedním Polsku.

Následky silného větru, který v polovině března lámal stromy v Olomouckém kraji
Po kalamitě platí zákaz vstupu do lesů. Někde až do června

Jaké skladby se budou hrát?

„Hrát budeme devět skladeb a kromě anglických to budou tentokrát i české. Kytarový rekord na hradbách pořádáme pod záštitou projektu oslav stoleté republiky, a proto chceme připomenout i známé české songy,“ doplnil.

Z pódia tak zazní písně skupin Olympic a Katapult, ale i zpěváka Jiřího Schelingera. Kytaristé společně secvičí také semaforskou hitovku Marnivá sestřenice. Ze zahraničních interpretů se budou hrát skladby Jimiho Hendrixe, Boba Dylana, kapel Rolling Stones a Led Zeppelin.

Ilustrační foto.
Lidé se dočkají nových lamp na třídě 17. listopadu

6 299 hráčů na kytaru

Přerovským pořadatelům se stala inspirací Pocta Jimi Hendrixovi v polské Wroclawi. Zakladatelem této akce je známý polský kytarista Leszek Cichoński, který v roce 2003 inicioval první happening, jehož se zúčastnilo 588 kytaristů. Loni dosáhl počet účastníků Gitarowego Rekordu Guinnessa neuvěřitelných 6 299 hráčů na kytaru. V průběhu let se k wroclavské poctě přidávala postupně další města - jako například Minsk, Oberhausen nebo Madrid.

Sraz hudebníků je v úterý 1. května ve 12.30 hodin, kdy začne zkouška a technická příprava. Zájemci, kteří se chtějí rekordu účastnit, se mohou přihlásit na adrese www.bluesnadbecvou.cz, kde najdou i akordy, noty a tabulatury plánovaných skladeb, jež na hradbách zazní.

Fenomén Jimiho Hendrixe se rozhodl organizátor kytarového rekordu Pavel Ondrůj umocnit také speciálním logem, které vytvořila výhradně pro přerovský happening fotografka a výtvarnice Jitka Hanáková, a to metodou paličkované krajky.

Archeologové našli v sondě, položené v rohu obytné místnosti nejstaršího domu v Tučíně, soubor zlomků keramiky ze 12. století.
Archeologové v Tučíně odkryli keramiku ze 12. století