„Zarecitovat básničku, nakreslit obrázek a ukázat, co se naučily. Hlavně jde ale o to, aby se seznámily s prostředím školy, kterou budou navštěvovat,“ přiblížil ředitel Vladimír Peška ze ZŠ J. A. Komenského v Přerově – Předmostí, co čeká předškoláky u zápisu.

Zábavnou formou chtějí nalákat do vyučovacího procesu budoucí prvňáčky na Základní škole Trávník v Přerově, kde pořádají vždy každou středu, a to po dobu čtyř týdnů před zápisem, takzvané Pohádkové učení.

„Rodiče se během ukázkové hodiny můžou podívat, jak se jejich děti zapojí do učebního procesu. Součástí přípravy je i konzultace s psycholožkou, na které jim poradí odborník, zvládat s dětmi například vadu řeči nebo specifické poruchy učení,“ shrnula ředitelka Základní školy Trávník Marie Mifková.

Ta neočekává, že by se letos otevřely více než tři první třídy, přestože byly v minulosti zaplněné dokonce čtyři. „Tentokrát by to bylo věštění z křišťálové koule. Většinou máme jasno až v květnu, a to poté, co se vyřeší odklad,“ odpověděla na otázku, zda očekává u zápisu větší počet dětí.

První den bude ve škole probíhat zábavnou formou a starší děti pro své mladší spolužáky nachystají v den zápisu drobné dárečky. Zápisy v Přerově se konají na všech školách ve stejném termínu – a to 8. a 9. února, v době od 14 do 18 hodin. „Malá už se strašně těší. Aktovku dostala pod stromek, stejně tak jako pouzdro, které si přála. Školu jsme ale o rok odložili,“ svěřila se například jedna z maminek Renata Krátká.

K zápisům i v Kojetíně, Tovačově a Lipníku

Stejný počet dětí jako loni očekávají v Kojetíně, kde se zápisy konají 4. a 5. února. „V prvních třídách je teď šedesát dětí a podle mého to bude i letos zhruba stejné,“ myslí si Jana Nakládalová z Městského úřadu v Kojetíně, která má na starosti oblast školství. „Máme vždy jednu školu, a to ZŠ na náměstí Míru, naplněnou více. Naproti tomu do ZŠ Svatopluka Čecha se hlásí dětí méně,“ podotkla.

Na základní škole v Tovačově otevřou jen jednu první třídu. „Víme přesně, kolik dětí přijde, protože přecházejí ze zdejší mateřské školy. V minulosti už jsme ale měli i dvě první třídy,“ řekl starosta města Leon Bouchal.

„Nejvíce nováčků očekáváme na Základní škole Osecká, ale nevíme, jestli zde otevřeme dvě první třídy, nebo jen jednu. V současné době je zde v jedné první třídě na 32 dětí, na ZŠ Hranická je to 19 a na ZŠ a MŠ Loučka pouze 6,“ uvedla Jarmila Kuchtová z odboru školství Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.