Přerovská radnice si od vnitřního průtahu spolu s takzvaným průpichem slibuje vyvedení dopravy ven z města, a to ve směru na sever i na jih.

„Máme šanci, že by mohly už do dvou let vyjet bagry a buldozery na stavbu. Nyní jsme ve stadiu, kdy máme v ruce platné územní rozhodnutí, což je zásadní pro všechny další kroky. Následovat bude zpracování dokumentace pro stavební řízení a výkupy nemovitostí," uvedl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Vnitřní průtah městem má podle projektu začínat takzvaným mimoúrovňovým křížením u podjezdu v Předmostí.

Po napojení na Polní ulici, která se rozšíří na čtyři pruhy, povede dál přes křižovatku ulic Polní – Tržní – Dluhonská, poté po mostu Legií a přes areál bývalé Juty, pokračovat bude kolem autobusového nádraží až k pekárně v ulici Generála Štefánika.

Kvůli takzvanému průpichu, který má začínat na křižovatce ulic Komenského, Velké Novosady a Kojetínská, mají být zbourány tři domy v Komenského ulici, několik dalších v areálu Juty a dva v Kramářově ulici.

„Začneme s výkupy nemovitostí, a to jak ze strany od autobusového nádraží, tak od Komenského ulice. Jednat o podmínkách, za kterých se budou převádět pozemky a bourat haly, musíme co nejdříve se společností Juta," nastínil náměstek primátora.

V Kramářově ulici má vzniknout po stavbě průpichu nové dopravní řešení. Tato ulice bude slepá a jezdit se do ní bude ve směru z Čechovy ulice.

Vyčlenili 147 milionů

„Stavba vnitřního průtahu Přerovem je financována ze státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. Vyčleněno je na ni 147 milionů korun," upřesnil Martin Smolka, ředitel krajské správy Ředitelství silnic a dálnic v Olomouci.

ŘSD podle něj převzalo už loni od přerovského magistrátu dokumentaci pro územní rozhodnutí a zpracovalo záměr projektu, jehož součástí je i ekonomické vyhodnocení investice.

„Vyšlo kladně, takže jsme zadali zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení, která má být hotová na podzim. Už v předstihu se ale připravujeme na budoucí majetkoprávní vypořádání a vytipováváme problematické záležitosti. Klíčová jsou pro nás teď jednání se společností Juta, v jejímž areálu se má zdemolovat několik objektů," konstatoval.

Bez rondelu to nepůjde

Podle zástupců vedení města by mohly nastat problémy s výkupy pozemků pro stavbu budoucí okružní křižovatky Polní – Tržní – Dluhonská.

Jejich vlastník – společnost MJM Litovel – za ně totiž požaduje příliš vysokou částku, a to 2 500 korun za metr čtvereční.

Pokud by se s firmou nepodařilo dohodnout na podmínkách, bude to pro realizaci celého záměru představovat značnou komplikaci.

Bez okružní křižovatky Polní – Tržní – Dluhonská je totiž vnitřní průtah městem nemyslitelný.