Na mrtvém bodě je dnes i projekt strategické průmyslové zóny na letišti v Bochoři, který byl před lety jednou z priorit bývalé vlády.

Přerovští radní proto podporují vznik menších zón - a s jednou se počítá i v areálu výstaviště.

Že se na bochořské letiště investoři nehrnou, připouští i přerovský primátor Petr Měřínský (ANO). Bez napojení na dálnici D1 totiž není atraktivní.

„Pracovní skupina, která byla ustanovena, přestala pracovat s koncem minulého volebního období. Od té doby není nic nového,“ přiznal první muž radnice.

Dodnes bez využití

Nákladný projekt se ale bez vládní podpory neobejde.

Ministerstvo průmyslu a obchodu původně zpracovalo dvě varianty strategické průmyslové zóny v Bochoři - první počítala s využitím plochy o rozloze 535 hektarů a demolicí veškeré letištní infrastruktury, druhá s rozdělením zóny na severní a jižní a zachováním letiště.

Vláda nakonec rozhodla pro zachování letiště. Severní část bývalé vojenské základny měla sloužit pro běžné průmyslové využití a jižní pro letecký průmysl. Rozlehlý areál dnes není využitý.

„V jižní části působí tři desítky drobných nájemců - převážně se jedná o firmy z oblasti letectví. V budoucnu se počítá i s využitím pro výcvik pilotů vrtulníků. Na tomto projektu teď intenzivně pracujeme,“ shrnul Roman Planička, ředitel společnosti LOM Praha, která po odchodu armády letiště provozuje.

Zacíleno na výstaviště

Nová lokalita, do které by mohli v budoucnu směřovat své investice firmy, vzniká v areálu přerovského výstaviště.

„Snažíme se rozvoj menších průmyslových zón podporovat. O využití plochy výstaviště má zájem několik firem - kromě Emosu a dalších tří firem zde zvažuje rozšíření aktivit také společnost Olympus,“ upřesnila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).

Nová silnice z Kopanin na Lipnickou

Kvůli zlepšení dopravní dostupnosti město oprášilo projekt propojení Kopanin s Lipnickou ulicí novou silnicí. Radní už záměr posvětili.

„Uzavřeli jsme smlouvu s projektantem, který nyní zpracovává projektovou dokumentaci. Byla navržena přesná trasa silnice, která bude mít šířku koridoru 12 metrů a součástí je i chodník a cyklostezka,“ nastínil Zdeněk Dostál z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Silnice má začínat na křižovatce u policejní budovy, kde vznikne malý rondel, bude pokračovat dál k bráně výstaviště, protne jeho areál kolem hal a odbočí kolmo na Lipnickou.

„Tato komunikace výrazně odlehčí ulici Velká Dlážka, protože se auta od Lipníku dostanou do města touto spojkou,“ řekl.

Novou plochou pro investice je i lokalita Staré Rybníky mezi Dluhonicemi a Předmostím, kde plánuje postavit skladovací halu firmy Ardon developer Panattoni Europe. Stavba ale nabrala skluz kvůli námitkám ekologů a problémům s výkupy pozemků.