Podle jejich tvrzení je někdy nad lidské síly dostat se s technikou na místo zásahu, protože jim stojí v cestě zaparkovaná auta.

Zástupci přerovského magistrátu proto hodlají změnit dopravní značení v nejhůře průjezdných částech města.

„Mnohé ulice v Přerově jsou pro naši těžkou požární techniku neprůjezdné. Vchody domů jsou zataraseny auty a umístění cisternové automobilové stříkačky, výsuvného žebříku či vysokozdvižné plošiny je tak zcela nemožné,“ popsal zoufalou situaci Jaromír Šindler z Hasičského záchranného sboru (HZS) v Přerově.

Jeho slova potvrzuje i ředitel přerovského územního odboru HZS Miroslav Čoček.

„Nezbývá nám nic jiného, než se spoléhat na silné paže našich hasičů. Zatím se vždy podařilo odklidit nebo objet překážející automobily. Každá ztracená minuta může ale pro záchranáře znamenat tragédii,“ řekl Čoček.

Právě obavy z časové prodlevy a opožděného příjezdu na místo požáru jsou podle jeho slov důvodem toho, proč zástupci hasičského záchranného sboru vyvolali schůzku s představiteli magistrátu a dohodli se s nimi na některých opatřeních.

„Nejhorší situace je v Přerově v ulici Trávník, Budovatelů a také v Předmostí,“ popsal kritické úseky ve městě Jaromír Šindler.

Beznadějně zatarasená auty je třeba lokalita u Chemoprojektu v ulici Trávník. O mnoho lepší to ale není ani na cestě od pečovatelského domu několik desítek metrů dál. „V Předmostí je asi nejhorší situace v ulici Pod Skalkou,“ poznamenal k tomu dále Šindler.

Podle vedoucího odboru dopravy přerovského magistrátu Lubomíra Štukavce se snaží město zjednat nápravu.

„Hasiči mají jiné prostorové nároky na průjezd ulicemi, což by měli řidiči aut respektovat. Situaci může vyřešit jedině změna dopravního značení ve vytipovaných lokalitách. Není to žádná svévole úřadu, ale nutnost. Reagujeme tak na aktuální problém,“ doplnil Štukavec.

V Přerově, jak dodal, nyní přibudou značky, které by omezily stání vozidel.

A kde konkrétně se změní značení?

„Na chodníku v ulici Budovatelů ve směru jízdy k výškovému domu se bude nově osazovat dopravní značení stezka pro chodce,“ popsala jednu z lokalit pracovnice odboru dopravy přerovského magistrátu Margita Považanová.

Zákaz stání bude platit také v části ulici Trávník ve směru od pečovatelského domu. „U budovy Chemoprojektu pak bude prodloužen zákaz zastavení o pět metrů,“ popsala další změny Považanová.