Dluh proto bude po Mirgovi vymáhat Exekutorský úřad v Přerově.

„Vyzvali jsme provozovatele ubytovny k zaplacení pokuty a nabídli mu i splátkový kalendář, takže měl možnost uhradit ji po částech. Protože v termínu nezaplatil a ani nereagoval na naši nabídku, předali jsme celou věc Exekutorskému úřadu v Přerově," informovala mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Není to přitom poprvé, co provozovatel pokutu nezaplatil. Krajský úřad v Olomouci mu udělil sankci už jednou.

„Při posuzování jsme přihlédli k tomu, že provozovatel od nás dostal už jednou pokutu ve správním řízení, a ta byla v řádech několika desítek tisíc korun. Jednalo se o stejný případ – poskytoval sociální služby bez příslušného oprávnění," upřesnila.

Provozovatel podle ní poskytoval klientům činnosti, které měly charakter sociální služby, ale bez příslušné registrace. Za toto jednání mu hrozila pokuta až do výše 1 milion korun.

Přesune se Mirga na Karvinsko? 

Vyjádření romského podnikatele Pavla Mirgy se Deníku nepodařilo získat, nebere totiž telefony.

Už dříve se ale nechal slyšet, že by se chtěl přestěhovat jinam a v této souvislosti mluvil o Karvinsku.

Provozovatelem sociální ubytovny v Dluhonské ulici je nyní jeho partnerka.

Provoz definitivně ukončila také další jeho ubytovna v Tovární ulici u nádraží, odkud se před časem odstěhovali poslední nájemníci.

Ubytovna pro rodiny

„U ubytovně v Dluhonské ulici provádíme i nadále pravidelná šetření a ke konci května zde bydlelo 53 osob, přičemž povolená kapacita je 40," upřesnila Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

V objektu už nyní nejsou ubytováni zdravotně znevýhodnění, ale jedná se o rodiny nebo jednotlivce.

Kvůli překročení povolené kapacity ubytovny provádí vlastní šetření také město.

Provozovatel dnes již zrušeného lazaretu v Dluhonské ulici svážel do tohoto zařízení z léčeben dlouhodobě nemocných těžce postižené lidi, kteří zde žili v neúnosných podmínkách.

Tučné dávky, péče mizerná

Podnikatel sice pobíral od státu na nemocné tučné sociální dávky, úroveň péče o handicapované byla ale na velmi špatné úrovni.

Mnozí si stěžovali na nedostatek jídla, ale i na špatné hygienické podmínky. Na pokojích bydleli po čtyřech či pěti, mnozí neměli ani pořádné oblečení.

Po medializaci otřesného případu se daly události do pohybu a na čtyři desítky postižených byly postupně převezeny do registrovaných sociálních zařízení v celé republice.

Zdravotně handicapovaní skončili v domovech pro seniory Brně, Ostravě či na Zlínsku – podle toho, kde měli trvalé bydliště.