Přestože ji radní na pondělním jednání zastupitelstva předložili v obměněné podobě, opět neuspěli. Konšelé se ani nyní neshodli na tom, jaká omezení jsou nutná, a jaká ne.

Nová vyhláška reguluje především hlučné stroje a přístroje, jako sekačky, motorové pily či křovinořezy.

Lidé v Přerově a Předmostí by se měli zdržet činností, spojených s hlukem, ve všedních dnech od 6 do 7 hodin a o sobotách od 6 do 8 hodin.

Pro celé území města pak omezení platí o nedělích, státních svátcích a ostatních svátcích, a to v době od 6 do 8 hodin, a dále pak od 11 do 14 hodin.

Sorry, tady žádný ohňostroj nebude

Zastupitelé ale upozornili na to, že v Přerově probíhá hned několik důležitých staveb, a je těžké zařídit, aby mezi šestou a sedmou hodinou ráno stroje utichly.

„Proč omezovat práci našim lidem? Ve všední den přece většinou začíná pracovní doba v šest a končí v patnáct hodin. Některé firmy navíc v sezonu dělají od nevidím do nevidím," poznamenal zastupitel Michal Zácha (ODS).

Návrh nové vyhlášky omezil také odpalování zábavní pyrotechniky v Přerově a Předmostí, které by bylo povoleno jen 5. prosince, na Silvestra a na Nový rok. Konání ohňostrojů je omezeno časem do 23 hodin, s výjimkou 31. prosince a 1. ledna.

Ani tento bod se ale nesetkal s nadšením, protože podle názoru politiků přibude práce městské policii.

„Na hotelu Jana jsou často ubytovaní lidé, kteří zde chtějí oslavit narozeniny. Když přijde na ohňostroj, tak jim majitel řekne: Sorry, tady žádný ohňostroj nebude?," ptal se třeba Marek Dostál (ODS).

Na Výstavišti ano, na Laguně ne

Spory nastaly i při projednávání bodu, který se týkal hudebních produkcí na veřejném prostranství.

Podle vyhlášky by měly končit úderem desáté hodiny večer, s výjimkou tří areálů – Výstaviště v Přerově, Pivovaru Zubr a letní divadelní scény u zámku. Tam jsou povoleny až do půlnoci.

Podle některých přítomných se ale řada akcí koná i na Laguně nebo v parku Michalov.

„Mezi lokalitami mi chybí třeba Laguna, kde se koná pálení čarodějnic, nebo závody dračích lodí," podotkl občan Jakub Navařík.

Důvod, proč Laguna není na seznamu, ale vysvětlil šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí magistrátu Pavel Juliš.

„Laguna je z větší části v ochranném pásmu Národní přírodní rezervace, takže i tam jsou určité hlukové limity," zdůvodnil.

Noční klid by podle návrhu vyhlášky neplatil ani pro hody v místních částech.

Radní Radek Pospíšilík (Za prosperitu) ale upozornil, že by se měl okruh těchto akcí rozšířit i o další společenské a kulturní události v místních částech.

Výhláška, která dává smysl? Nemožné

Zastupitelé se nakonec ani po bouřlivé debatě na nové podobě vyhlášky neshodli.

Prosadit se nepodařilo ani pozměňovací návrhy, s nimiž přišli politici napříč spektrem.

„Při těchto mnoha úpravách by se mohla vyhláška přejmenovat z protihlukové na prohlukovou," glosoval to Tomáš Tužín ze Společně pro Přerov.

„Nejsme schopni sestavit takovou vyhlášku, která by dávala smysl. Chceme další nástroj k tomu, abychom mohli kriminalizovat naše občany? V tomto ohledu nemohu zvednout ruku pro takový paskvil," nebral si servítky Petr Kouba (ODS).

Radní jsou ale přesvědčeni, že je vyhláška rozumným kompromisem.

„Nechceme kriminalizovat, ale naopak zajistit občanům klid ve městě. Vyhláška, kterou jsme předložili, je kompromisem," podotkl radní Petr Vrána (ANO).

Pro novou úpravu vyhlášky nakonec zvedlo ruku pouze 15 přítomných, takže opět neprošla.