Výhodou mobilního hrazení, které tento týden otestovali na nově zbudované protipovodňové zídce pracovníci přerovského magistrátu a Povodí Moravy, je jeho rychlá montáž. Dobrovolní hasiči ji zvládnou klidně ve dvou lidech.

Stavba čtyři sta sedmdesát metrů dlouhé betonové zídky na nábřeží byla dokončena minulý měsíc. Teprve od tohoto týdne je ale její součástí také mobilní hrazení, které se vkládá do proluk. Zídka má ochránit obytnou zónu před padesátiletou vodou a její stavba přišla na 13 milionů korun.

„Hrazení budou v případě povodní vkládat do proluk dobrovolní hasiči. V nejbližší době má být zhotoven také kontejner, který jim umožní včasné dopravení zábran na místo,“ řekl Tomáš Staněk z přerovského magistrátu, který má na starosti krizové řízení.

Dobrovolní hasiči si novinku pochvalují.

„Hrazení je z lehkých hliníkových profilů a výhodou je velká variabilita. Není těžké, takže se dá ve dvou lidech přenést až ke břehu Bečvy. Systém montáže je jednoduchý a rychlý - hrazení se jen nasune do připravených drážek. Zajištěno proti krádežím je bezpečnostními šrouby,“ doplnil velitel přerovského Sboru dobrovolných hasičů Petr Štěpánek. Nejdelší část hliníkové hrazení je u autobusové zastávky, v těsné blízkosti rušné křižovatky. Ostatní jsou kratší.

Obyvatelé nábřeží Edvarda Beneše sledovali testování nového protipovodňového prvku z balkonů svých bytů.

„Doufáme, že už teď konečně budeme moci jezdit autobusem od zastávky. Ta se mohla při troše dobré vůle začít používat koncem června, protože práce v okolí byly dávno hotové - až na tuto zkoušku, a ta trvala půl dne. Na plakátku u zastávky navíc není přesný termín jejího uvedení do provozu,“ posteskl si jeden z místních obyvatel Jaroslav S.

Na řadě je zídka u tenisových kurtů

Zídka na nábřeží Edvarda Beneše není prvním protipovodňovým opatřením na řece Bečvě v Přerově. Už loni „vyrostla“ ochranná betonová zídka i před areálem Kazeta, tedy na levém břehu Bečvy. Její stavba přišla na 6,3 milionů korun.

„Další etapy protipovodňových opatření se aktuálně projektují. Konkrétně se jedná o opatření v blízkosti tenisových kurtů a záchytný profil plavenin v Prosenicích,“ připomněl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Protipovodňová ochrana Přerova je součástí koncepce ochrany Pobečví před velkou vodou, a ta se skládá ze dvou etap.

„Během té první dojde k výstavbě liniových opatření, jež ochrání obce a města podél toku. Hlavní opatření druhé etapy představuje stavba vodního díla Skalička, jehož konečná podoba je nyní předmětem odborných studií,“ doplnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Teprve vodní dílo Skalička by mělo ochránit obyvatele Přerovska i před stoletou vodou. Jak řekli už loni v létě zástupci Povodí Moravy, půjde do protipovodňových opatření, jež ochrání město Přerov před velkou vodou, až 430 milionů korun. Celkové náklady v rámci obou etap by se měly vyšplhat na 5,5 miliard.