„Vyjedeme z Prosenic a rozdělíme se do dvou směrů - první část techniky pojede přes Jižní čtvrť na kruhový objezd u pekárny, projede přes průpich a zamíří k Lidlu. Druhá skupina najíždí od Lidlu směrem na kruhový objezd u pekárny, otočí se a pojede zase zpátky,“ nastínil Petr Kubík, předseda představenstva Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích a šéf Okresní agrární komory v Přerově.

Ten očekává, že by se i tentokrát mohly zúčastnit protestní jízdy desítky zemědělských strojů. Minulý protest, který se konal zhruba před měsícem, podpořilo pětadvacet zemědělců - od drobných farmářů až po velké společnosti. Přerovem projelo sedmdesát šest strojů - traktory, ale i cisterny nebo samohybné postřikovače.

Přerovem projela ve čtvrtek protestní jízda zemědělců. Protestu se zúčastnilo sedmdesát šest strojů, doprava v Přerově kvůli tomu naštěstí nezkolabovala.
Přerovem rychlostí 9 kilometrů v hodině. Kvůli protestu se doprava nezhroutila

„Předpokládáme, že se v ulicích Přerova objeví stejná technika jako minule - jen situace je dnes trochu jiná, protože už jsme vyrazili do polí. Zastavíme tedy na chvíli práce a pojedeme protestovat - věřím tomu, že to udělají i ostatní,“ poznamenal Kubík.

Zemědělci na Přerovsku považují dosavadní průběh jednání o svých požadavcích za nedostatečný. „Z jednání nic konkrétního nevzešlo a naše problémy dál přetrvávají. Zvažujeme tedy další protest v dubnu,“ řekl. Podmínky pro české zemědělce jsou podle něj v posledních letech likvidační a velkým problémem je také nadměrná byrokracie, která je zatěžuje.

S nedostatkem parkovacích míst zápasí také ulice Jasínkova a Interbrigadistů v Přerově.
V Přerově přibudou desítky nových parkovacích míst

„Chceme upozornit společnost, ale i politiky a ty, kteří nám mají pomáhat, nebo alespoň neházet klacky pod nohy, jak zemědělství za posledních třicet let trpí. Administrativou, dovozem levných potravin ze zemí, kde se nemusejí dodržovat standardy Evropské unie, ale také zelenou politikou. Nás na Hané nutí, abychom neobdělávali půdu, měli tady úhory a zaplevelení, které je hnízdištěm škůdců, hrabošů a myší. Chtěli uměle snížit výrobu kvalitních českých potravin a nechali sem dovážet potraviny z jiných teritorií, kde se tyto standardy Evropské unie nedodržují,“ shrnul hlavní výhrady předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.