Místem konání obou rozdílných akcí se stalo tak trochu symbolicky náměstí Přerovského povstání. Právě zde začala před třiceti lety sametová revoluce.

Účastníci mítinku Milionu chvilek pro demokracii, kterých se sešlo asi na pět desítek, odcházeli ze společného shromáždění roztrpčení. Jejich proslovy totiž přehlušovaly hlasité songy - mimo jiné i Michala Davida - a kvůli silnému ozvučení nebylo pořádně slyšet.

Hlavní plochu na parkovišti před kinem Hvězda zabrala audiovizuální technika, kamion a pódium pro vánoční program. Protest se musel vměstnat na schody před budovou Mens.

„Že se obě akce konají na stejném místě, může být náhoda, ale že organizátoři vánočního programu pro děti zesilují na muzice a vytrhnou demonstrujícímu z řad Milionu chvilek balík letáků, to už asi náhoda nebude,“ komentovala incident, ke kterému došlo na náměstí, jedna z účastnic protestního shromáždění Marcela Kropáčová.

Kolony v Přerově - 16. prosince 2019
Dálnice se otevřela, doprava v Přerově kolabuje

Primátor: Nedopatření, přijali jsme opatření

Podle přerovského primátora Petra Měřínského (ANO), který se zúčastnil vánočního programu pro děti, se obě akce potkaly nedopatřením.

„Celé to vzniklo kvůli tomu, že každou z akcí povolovali dva různí úředníci magistrátu, kteří spolu o té věci vzájemně nekomunikovali. Magistrát přijal opatření, aby se v budoucnu něco podobného neopakovalo,“ konstatoval.

Jak doplnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová, byla ve čtvrtek 7. listopadu na magistrátní odbor evidenčních správních služeb podána žádost o zvláštní užívání pozemních komunikací a o uzavírku parkoviště na náměstí Přerovského povstání, a to z důvodu pořádání předvánoční akce pro děti.

"Tuto žádost podalo hnutí ANO 2011. Akce Milionu chvilek pro demokracii, svolaná rovněž na náměstí Přerovského povstání, byla přerovskému magistrátu oznámena v úterý 10. prosince," upřesnila.

Spolek Milion chvilek pro demokracii prý nemohl na poslední chvíli hledat jiné místo pro své shromáždění.

„Nebylo příliš možností, kde to dělat. Na Masarykově náměstí běží vánoční program a jsou tam trhy. Souběh akcí nám ale neublížil, s počtem účastníků jsem spokojená,“ zhodnotila za organizátory protestu Hana Brathová. 

Tenisová hala TJ Spartak Přerov.
Přerov chce koupit tenisovou halu. Raději postavit novou, oponují kritici