Zatímco některé obce této pomoci využívají a bez ní by se stěží obešly, jiné o ni zájem nemají. Podle některých starostů je důvodem to, že kritéria stanovená úřady práce pro přijetí takového uchazeče jsou přísná.

Přerovský úřad práce evidoval ke konci roku celkem 35 uchazečů umístěných na veřejně prospěšných pracích v obcích na Přerovsku.

„Místo na veřejně prospěšné práce mohou zřídit města, obce, ale i neziskové či příspěvkové organizace. Mohou si samy vybrat uchazeče o zaměstnání, ale ten musí splnit určité předpoklady, jako je třeba věk, zdravotní stav, vzdělání a délka evidence na úřadu práce,“ vysvětlil Ondřej Vokoun z Úřadu práce v Přerově.

Někteří starostové obcí však poukazují na přísná pravidla. „Na veřejně prospěšných pracích zaměstnáváme pracovníky už od samého vzniku tohoto projektu. V současné době jsou u nás takto zaměstnáni tři lidé. Kdyby však neplatily tak nesmyslné podmínky pro přijetí těchto zaměstnanců, tak u nás najde práci klidně i třináct lidí,“ zdůraznil rozhořčeně starosta Bělotína Eduard Kavala.

Podle něho v obci by byla práce nejen pro více lidí, ale uvítali by také jejich celoroční výpomoc, nikoliv jen sezonní.

„Jenže získat pracovníka na veřejně prospěšné práce není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Úřady práce diktují přísná pravidla, kteří uchazeči mohou být na veřejně prospěšné práce zařazeni, ale také se ohánějí tím, že nemají dostatek peněz na zřízení takových míst,“ doplnil Kavala.

Veřejně prospěšné práce jsou pro značnou část uchazečů o zaměstnání, kteří jsou na ně vysíláni, v podstatě „pracovní rehabilitací“.

Podle oslovených starostů obcí, které mají s veřejně prospěšnými pracemi dlouholeté zkušenosti, jsou s takto zařazenými zaměstnanci velmi spokojeni. Několik takových pracovníků zaměstnává během roku například obec Dřevohostice.

„Bez jejich pomoci bychom se stěží obešli. Pomáhají nám s různými pracemi, nejčastěji se starají o zeleň a čistotu v obci. Nyní zaměstnáváme tři pracovníky, ale v sezoně tento počet navýšíme na šest, možná i osm,“ svěřil se místostarosta obce Petr Dostál.

Některé obce však se zaměstnáním lidí na veřejně prospěšných pracích nemají zatím žádné zkušenosti.

„Zatím jsme taková místa v naší obci nezřizovali, ale chystáme se k tomu. Práce je u nás čím dál víc, třeba s údržbou zeleně, ale i úklidem veřejného prostranství. Předpokládám, že na jaře bychom mohli někoho na tyto práce přijmout,“ uvedl starosta Tučína Jiří Řezníček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika