O tom, že místo je nebezpečné, ví každý. „Velice špatně se tady odhaduje vzdálenost, je to hra na náhodu. Jakékoliv zaváhání je chyba," říká Otakara Dokoupil, starosta obce Prosenice.

Svižná doprava versus bezpečí chodců

Prosenice jsou spádová oblast pro obyvatele Buku, Radvanic nebo Sobíšek.

„Silnice nás odřízla. V Prosenicích je přitom zdravotní středisko, pošta nebo škola. Tam všude lidé chodí," popisuje starosta obce Buk Jaroslav Vrtělka. Místo je také problematické v tom, že zde úplně chybí chodník. „Ke křižovatce se nedá nijak dostat. Povolená rychlost je 70 kilometrů za hodinu, ale i to je rizikové. V minulosti zde byly smrtelné nehody," připomíná.

Podobně to cítí i Milan Pyšný, starosta obce Radvanice.

„Přejít přes křižovatku je pro starší opravdu dramatické. V tuto dobu už je brzo tma. Musíme být obezřetní," upozorňuje.

Před lety v místech křižovatky přitom přechod byl, jako upomínka na něj zde zůstalo veřejné osvětlení. Kraj přechod v roce 2010 zrušil. Důvod? Nevyhovující přechod nebyl pro chodce bezpečný.

Prosenice, do jejichž katastru křižovatka spadá, se teď snaží o změnu. Rádi by ji přebudovali. „Budeme zadávat projekt, abychom věděli, jaké řešení je možné. Je to státní silnice a úpravy by obec neutáhla. Bez dotace nemáme tolik sil," přibližuje Otakar Dokoupil. To, jestli se rušná čtyřproudá křižovatka změní v kruhový objezd, zatím není jisté.

U Prosenic byly donedávna dvě problémové křižovatky. Před čtyřmi lety se u druhé, která je blíže Oseku nad Bečvou, vytvořily ostrůvky. Přechod sice není domalován, nicméně prvky dovolují chodcům přejít a dostat se tak na autobusovou zastávku.

Dálnice D1 provoz nezmění

Šance, že se provoz na rušné silnici po dostavění dálnice D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou zklidní, je podle starosty Prosenic mizivá.

„V Přerově chybí průpich či jiné řešení. Nedá se tedy předpokládat, že doprava utichne. Řidiči po této silnici budou jezdit dál, je to zároveň hlavní tah na Zlín," dodává Dokoupil.

Změnu v křižovatce řadí Prosenice mezi své hlavní cíle. Jestli uspějí, se teprve uvidí. Zvýšený provoz, který přinese výstavba úseku dálnice, rušnou situaci rozhodně nezmírní.