Nezaměstnanost na Přerovsku v dubnu poklesla a v současné době je na úrovni 4,4 procenta. „Za duben se nezaměstnanost snížila o sto dvacet lidí, což představuje tři procenta,“ shrnul aktuální situaci analytik Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Velké propouštění ve druhém čtvrtletí oznámila přerovská slévárenská společnost Metso a promítlo se do březnových statistik Úřadu práce. Propouštění se dotklo zhruba sto padesáti zaměstnanců, kteří pracují ve výrobě. Vedení Metso vysvětlilo rozhodnutí uzavřít přerovskou slévárnu změnami v tržním prostředí, které oslabily konkurenceschopnost firmy.

Ilustrační foto.
Společnost Metso ukončí provoz přerovské slévárny. Do prázdnin

Podle výroční zprávy slévárna kvůli ruské invazi na Ukrajinu a následným sankcím ukončila dodávky na ruský trh, který patři mezi hlavní odbytiště. Na hospodaření přerovské slévárny měly ale negativní vliv také rostoucí ceny elektřiny a plynu i vstupních surovin.

Žádné jiné firmy větší propouštění nechystají. I když během dubna nahlásili dva zaměstnavatelé se sídlem v Olomouckém kraji záměr hromadně propustit okolo šesti desítek pracovníků, Přerova se to netýká. Nepotvrdily se ani spekulace o odchodu dalších lidí z Meopty.

Amazon nabídne zaměstnání pro tisíc lidí

Do situace na trhu práce se pozitivně promítl příchod velkého zahraničního investora, kterým je společnost Amazon v Kojetíně. Ta zahájila loni v červnu provoz velkého distribučního centra a v první vlně zaměstnala zhruba sedm set lidí. Do budoucna se počítá až se dvěma tisíci zaměstnanci.

„Příchod Amazonu se projevil výrazně a v některých měsících dokonce nezaměstnanost klesla. I když v některých firmách na Přerovsku došlo k propouštění, Amazon to vsákl a byl jakýmsi polštářem, díky němuž ten dopad nebyl tak tvrdý,“ vysvětlil Mikšaník.

Prohlídka nového distribučního centra americké společnosti Amazon, 19. září 2023, Kojetín.
Amazon v Kojetíně přijme na vánoční sezonu 1300 zaměstnanců

Nabídka stovek pracovních míst pro skladníky do společnosti Amazon pozměnila také profesní strukturu volných pozic v kraji. „Zatímco do června 2023 bylo hlášeno nejvíce volných míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, na konci loňského července se na prvním místě objevila místa pro skladníky a obsluhu vysokozdvižných a paletovacích vozíků - a tato profese si svou dominanci ponechala i v následujících měsících,“ shrnul Mikšaník.

Obří robotické centrum Amazonu v Kojetíně momentálně nové pracovníky nepoptává. „Nábor zahájíme zase až v červnu. Nově budeme také nabízet jako částečný úvazek víkendové směny,“ přiblížil současnou situaci v kojetínském Amazonu mluvčí společnosti Noah Zyla. „Větší nábory jsou vždy v létě a na podzim, kdy přijímáme sezonní pracovníky na předvánoční špičku,“ řekl.

Dubnové jednání městského zastupitelstva v Přerově. 15.4. 2024
Do Přerova míří miliardová investice, developer postaví tři haly

Přestože Přerov v posledních měsících hlásí oživení a objevily se nové investiční záměry velkých developerských společností jako RC Europe nebo Accolade, do situace na trhu práce se to zatím nepromítlo. Podle analytiků si na pozitivní signály musíme počkat.

Společnost RC Europe hodlá v lokalitě mezi areálem bývalých Přerovských strojíren a Henčlovem vybudovat moderní průmyslovou a logistickou zónu. Investice za tři miliardy korun má přinést až dva a půl tisíce pracovních míst. Developer Accolade plánuje pro změnu průmyslový park v lokalitě Staré Rybníky.