Zúčastnilo se jí asi pět stovek lidí a přítomné kromě platových podmínek je zajímaly také další plány firmy.

Nervozitu mezi zaměstnanci způsobil fakt, že firma některým lidem neprodloužila smlouvy na dobu určitou.

„V poslední době jen vyvracíme fámy, které způsobily, že jsou lidé skeptičtí. Kdyby byla firma v problémech, neinvestovala by do nových technologií. Podařilo se nám vyjednat nárůst mezd v příštím roce, ale i bonusy a zvýhodněné podmínky. Plán výroby na příští rok je vyšší než na letošní,“ uvedl předseda odborové organizace David Olša.

Obavy z propouštění vyvrací i generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka. Podle jeho slov došlo naposledy k výraznému poklesu zaměstnanců v roce 2009 a důvodem byla celosvětová ekonomická krize.

„Nic takového teď nehrozí. Nejnižší stavy zaměstnanců jsme měli v roce 2009, kdy jich bylo 2022, ale v současné době zaměstnáváme na 2 450 lidí. K dílčím změnám sice dochází, ale týkají se jen desítek zaměstnanců,“ konstatoval.

2,5 miliardy tržeb

Tržby Meopty Optiky za armádní optiku značně kolísají podle toho, jak se firmě daří získávat zakázky zejména pro českou armádu.

Jen pro srovnání - v roce 2007 Meopta Optika utržila za vojenskou techniku na 148 milionů korun, v roce 2010 to bylo 92 milionů korun a v roce 2014 došlo k výraznému nárůstu na 221 milionů korun.

„V současné době máme 2,5 miliardy tržeb. Výhled je takový, že oblast sportovní optiky držíme na stávající úrovni s navýšením. V oblasti vojenské optiky čekáme na podpis tendru útočná puška, ale máme i další projekty před podpisem. Rozvíjí se oblast polovodičového průmyslu a plán prodejů je navýšený o sedm až osm procent,“ upřesnil Vítězslav Moťka.

Podle něj sice není vyloučen dílčí pokles zakázek, ale firma se snaží lidi přesunout na jinou práci.

"Zaměstnancům nabízíme rekvalifikace na montáže do super čistých prostor,“ poznamenal.

Modernizace prostor po Gambru

Společnost se podle něj rozhodla modernizovat prostory, ve kterých dříve sídlila firma Gambro a chystá v nich rozšíření výroby.

„Přestěhovali jsme sem část montáže a uvažujeme o dalším rozšíření montážních prací pro polovodičový průmysl,“ řekl.

Jednání s vedením firmy zaměstnance uklidnilo.

„Ujistili nás, že propouštět nebudou. Byli jsme seznámeni se zakázkami a s tím, co se v příštím roce chystá, takže mě to uklidnilo,“ reagoval na výsledek schůzky jeden z dlouholetých zaměstnanců Meopty.

Přerovsko stále nejhorší v kraji

Ani Úřad práce nepotvrdil, že by zaměstnavatel plánoval propouštění.

„Žádné takové informace od vedení firmy nemáme,“ zmínil Jaroslav Mikšaník, analytik olomoucké pobočky Úřadu práce.

Nezaměstnanost na Přerovsku dosáhla ke konci října 3,8%.

„I když je rekordně nízká, v rámci republiky to není žádný oslnivý výsledek. Přerovsko zůstává okresem s nejvyšší nezaměstnaností v Olomouckém kraji,“ uzavřel Jaroslav Mikšaník.