Obě zajímavé expozice mohou lidé zhlédnout na Masarykově náměstí. Národní putovní výstava s názvem „Má vlast cestami proměn“, která potrvá od 2. do 16. srpna, představí na chodníku před radnicí na sedmi panelech zdařilé proměny známých míst.

„Přerov prezentuje Horní náměstí, kde vyrostla na místě někdejší studny, jež byla později zasypána, zdařilá replika tohoto prvku. Je připomínkou toho, že právě sem si Přerované před více než sto lety chodili pro vodu,“ řekl primátor města Petr Vrána (ANO).

Návštěvníci mohou na výstavě obdivovat také další zajímavé proměny - nové Aquacentrum v Šumperku, Pivovarský rybníček v Prostějově či Zahradu smyslů v Krnově.

Proměna Emosu

Druhá expozice zaměří pozornost kolemjdoucích na důvěrně známou část Masarykova náměstí, kterou hyzdí nevzhledná administrativní budova bývalého Emosu. Právě tento objekt čeká nyní náročná rekonstrukce a vznikne zde nové sídlo magistrátu. Výstava začíná 10. srpna.

Návštěvníci se prostřednictvím fotografií dostanou až do roku 1880, kdy byl vzhled této části města zcela jiný a náměstí lemovaly měšťanské domy a obchody. Výstava zachycuje také nejvýraznější zásah do urbanistiky v centru města, ze kterého se Přerov na dlouhá léta nevzpamatoval.

Pohnutá historie

„V roce 1967 byly historické domy zbourány a na jejich místě postavena budova Okresního stavebního podniku, ve které měl později svůj obchod i Emos. Proto se pro tento objekt vžil název bývalý Emos,“ vysvětlila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Dnes je budova vyklizená a čeká na svou novou šanci - do roku 2026 zde vznikne moderní sídlo magistrátu.

„Výstavu zahájíme před Svatovavřineckými hody, během kterých bývá na náměstí nejvíce lidí. Ve výlohách bude k vidění až do doby, než se začne s rekonstrukcí, tedy minimálně do konce roku. Chceme, aby se Přerované mohli seznámit s historií, současností i budoucností tohoto místa,“ doplnil primátor.

V současné době podle něj probíhá veřejná zakázka na dodavatele stavby, který rekonstrukci provede. „Běží lhůta pro podání nabídek a ve zpracování je i dokumentace interiéru a zadního traktu nemovitosti,“ řekl.