Přerovští zastupitelé schválili zpracování projektových dokumentací za 5,4 milionu korun.

„Projekt na opravu chodníků a vznik parkovacích ploch přijde na 1,8 milionu, na rozvojové území v lokalitě Záhumení 1,9 milionu. Projektová dokumentace na cyklostezku pro pěší a cyklisty bude stát 1 milion korun, na veřejné osvětlení pak 700 tisíc,“ vyjmenoval radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Všechny tyto investiční akce by měly být projektově připravené ještě letos.

„Pokud všechno dobře půjde, mělo by se začít stavět v příštím roce,“ poznamenal. Město Přerov bude žádat Olomoucký kraj o individuální dotaci na financování projektů.

Parcely pro domy i cyklostezka

Pro obyvatele Dluhonic je zásadní rozvojová zóna pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Záhumení.

„Vycházíme z filozofie, že když se má na jedné straně v Dluhonicích bourat, chceme místa, kde můžeme stavět. Záměrem bylo, aby tuto lokalitu využili především majitelé domů a pozemků, poškození dálnicí,“ vysvětlil předseda výboru místní části Oldřich Boráň.

V Záhumení mají vzniknout parcely pro pět rodinných domů a počítá se i s pozemkem pro majitelku, která stavbě dálnice dlouho bránila.

„Pro tuto rozvojovou zónu jsme vykoupili dva pozemky od soukromých vlastníků,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Záměr už posvětili zastupitelé.

Kromě opravy chodníků a obnovy veřejného osvětlení je prioritou i stavba společné stezky pro cyklisty a pěší.

„Před časem uvedli s velkou slávou do provozu Dluhonské mosty i se stezkou pro pěší - ta ale končí u nákladní vrátnice u chemičky. Občané Dluhonic ji tedy nemohou využívat. Chceme, aby se lidé dostali bezpečně do svých domovů. Stávající cesta je totiž úzká,“ řekl Oldřich Boráň.

Opravy komunikací, které jsou rovněž na seznamu požadavků, ale zatím v obci odloží. Dluhonice totiž v těchto dnech zažívají stavební nápor kvůli modernizaci železničního koridoru.

„Staví se nový most u dluhonského nádraží, ale buduje se i nadjezd, který nahradí nevyhovující železniční přejezd. Dokud se nedodělá koridor, je nesmysl opravu komunikací stavebně provádět,“ uzavřel.