VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na ochranu Troubek stále není hotový

Troubky nad Bečvou – Zřejmě až v průběhu letních prázdnin budou mít obyvatelé těžce zkoušených Troubek nad Bečvou jasno v tom, jaká konkrétní opatření je ochrání před stoletou vodou. Debata s Povodím Moravy v této otázce totiž stále není u konce.

18.6.2011
SDÍLEJ:

Zaplavené Troubky 19. května 2010Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Troubečtí zastupitelé se již dříve usnesli na tom, že chtějí prosadit vlastní způsob ochrany před ničivými záplavami a původní návrh Povodí Moravy odmítli.

„Vycházíme z historických zkušeností a ochrany, která tu byla dříve. Respektujeme, že se krajina změnila, ale chtěli bychom, aby fungovalo to, co kdysi v minulosti,“ vysvětli starosta Troubek Radek Brázda.

Podle něj už obec navrhla vlastní řešení, jeho konkrétní obrysy ale zatím nechce prozrazovat.

„Původně jsme mysleli, že budeme mít jasno koncem května nebo počátkem června, jak se ale ukazuje, vypadá to nejméně na červenec. Společně s Lobodicemi a Tovačovem totiž vybíráme dodavatele na projekt revitalizace soutoku Moravy a Bečvy,“ dodal.

Projekt protipovodňové ochrany prý pro Troubky původně zpracovala olomoucká firma, nyní se ale obec obrátila na brněnský Hydroprojekt.

„Všechna jednání probíhají ruku v ruce s Povodím Moravy a máme zájem na tom, abychom se dohodli na nejpřijatelnějším řešení,“ ujistil Brázda.

Povodí Moravy původně navrhlo opatření, které ve všech jeho částech řeší průtok stoleté vody s bezpečnostním převýšením o 0,85 metru.

„Šířka koruny hráze bude čtyři metry a výška se pohybuje mezi dvěma až třemi metry nad terénem. Z projektu mimo jiné vyplývá, že podél Malé Bečvy nahradí hráz železobetonová zeď, která zmenší nároky na trvalý zábor,“ líčila mluvčí Povodí Veronika Hrdá.

Na jižní straně obce je hráz navržena ve stopě budoucího silničního obchvatu Troubek.

„Naším cílem je dospět se zástupci obce Troubky ke shodě, protože jen tak můžeme dosáhnout toho podstatného, tedy ochrany lidí i majetku a eliminace povodňových škod tak, aby se neopakovala situace z let 1997 a 2010,“ zdůraznil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Bouřlivá debata s občany

Troubečtí radní navrhli na jednání zastupitelstva letos v dubnu schválit usnesení na zpracování projektu výstavby hráze v lokalitě Panská louka, která by obec ochránila na úrovni stoleté vody.

Konečnému verdiktu konšelů ale předcházela bouřlivá debata s občany. Někteří z nich totiž podporovali plány Povodí a divili se, proč jednání o protipovodňové ochraně stále váznou.

„Zastupitelstvo sice má možnost prosazovat řešení vlastní, ale musí mít vždy na paměti, že tyto varianty nemohou zhoršovat odtokové poměry na soutoku Moravy a Bečvy a ohrozit tím okolní obce a města,“ uvedl v této souvislosti generální ředitel Povodí Moravy Světlík.

První návrh na ochranu Troubek: rok 1998

Na řešení protipovodňové ochrany Troubek se začalo pracovat již v roce 1998 a s prvním návrhem tehdy přišla obec.

„Nechala si zpracovat projektovou dokumentaci, která si vyžádala mimo jiné i majetkoprávní vypořádání se 189 vlastníky. S prodejem pozemků tehdy souhlasilo 170 vlastníků, devět bylo proti a deset se nevyjádřilo,“ vrátila se do minulosti mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Od roku 2010 pak vstoupilo do procesu jako zpracovatel projektové dokumentace a investor Povodí Moravy.

„Současná projektová dokumentace vychází ze základního návrhu z roku 1998, doplněná o nové poznatky včetně matematického modelu profesora Jaromíra Říhy z VUT Brno. Řeší například režim podzemních vod a již zmíněnou ochranu okolních obcí, kterých by se doplňující návrhy zastupitelů Troubek mohly dramaticky dotknout,“ uzavřela.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Michal Zácha (ODS)
5

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení