Zastupitelé zvedli téměř jednomyslně ruku pro prodej bývalé armádní budovy v Čechově ulici 43, která patří k jizvám na tváři města.

O odkoupení nevzhledného objektu za cenu 9 milionů 800 tisíc korun má zájem firma, která má s rekonstrukcí zchátralých budov a jejich novým využitím zkušenosti a několik podobných projektů už realizovala v Opavě.

Svou vizi rekonstrukce budovy v Čechově ulici na menší byty představila na pondělním jednání zastupitelstva.

„Vzhled objektu se rekonstrukcí změní, přibudou balkony a dojde k výměně oken a střechy. Čelo domu ale zůstane stejné, i když projde stavebními úpravami. Chtěli bychom zde vybudovat bytové jednotky 1+kk, 2+kk a 2+1, které vystihují trend doby a mají o ně zájem především mladí lidé,“ přiblížil Jan Hrbáč ze společnosti Zaalex s tím, že zde vznikne zhruba pět desítek takových bytů.

Ve spodní části objektu se počítá s nebytovými prostory - obchůdky či ordinacemi lékařů. Výhodou je i přilehlé parkoviště s bezmála třiceti místy, které má sloužit výhradně obyvatelům domu.

Radnice nedodržela podmínky, musí platit pokutu

Záměr na prodej bývalé armádní budovy v Čechově ulici prošel hladce a ruku pro něj zvedla drtivá většina zastupitelů. Jedním z hlavních důvodů byl i fakt, že město musí kvůli nedodržení podmínek smlouvy se státem zaplatit pokutu 7 milionů 850 tisíc korun.

Rozlehlá budova v posledních desetiletích několikrát změnila vlastníka - v padesátých letech zde sídlila projektová firma, později vojenský soud.

Po revoluci v roce 1989 spadla do klína ministerstvu spravedlnosti a mělo zde být sídlo Krajského státního zastupitelství.

Přerov získal budovu v roce 2009 bezúplatně do svého majetku, ale nové využití se pro ni do dnešního dne nepodařilo najít.

Radnice se totiž v darovací smlouvě zavázala, že provede do roku 2019 rekonstrukci objektu a nejméně po dobu desíti let nemovitost využije pro výkon veřejné správy.

Nesměla ji tedy pronajímat například ke komerčním účelům.

„Zastupitelstvo nikdy nevyčlenilo desítky milionů korun na rekonstrukci a město bude muset smluvní pokutu zaplatit,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Opozice: Chybí garance

Na jednání zastupitelstva se kvůli prodeji budovy v Čechově ulici rozvířila diskuse. Například zastupiteli Michalu Záchovi (ODS) chybějí garance, že firma dostojí svým závazkům.

„Smluvní pokuta je daná a my ji zaplatit stejně musíme. Trochu mi ale ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě chybí termín doložení stavebního povolení, zahájení stavby a termín kolaudace,“ upozornil.

Většina zastupitelů ale s prodejem souhlasila - i proto, že objekt hyzdí centrum města.

„Pokud se tento projekt podaří dotáhnout do konce, zmizí jedna hrozná budova z centra města a může tam být normální bydlení pro lidi. Když se všechno podaří, městu spadne kámen ze srdce v podobě pokuty a získá pěknou novou budovu,“ vyjádřil svůj názor zastupitel Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova a jeho místních částí).