Záměr zbavit se všech zchátralých budov najednou ale u zastupitelů narazil.

A například na budovy na náměstí T. G. Masaryka si konšelé nenechali sáhnout.

Na zastupitelstvu prošel záměr prodeje bývalého Chemoprojektu i ubytovny Chemik. Naopak domy na náměstí si město ponechá

Zastupitelé dostali na stůl materiál o záměru úplatného převodu, ale bez konkrétních cen či jmen případných kupců. Radní tím chtěli pouze vyjádřit svou vůli, aby se se zchátralými domy konečně začalo něco dít.

Protože bylo obsahem materiálu dvanáct položek, hlasovalo se o každé z nich zvlášť.

ČTĚTE TAKÉ: Po Bečvě plují velké kry. Koryto je plné, hasiči hlídají jez

Prodej domů na náměstí odmítli

Na jednání prošel hladce například návrh na prodej budovy bývalé školy Pod Skalkou v Předmostí a zelenou dostal překvapivě i v minulosti několikrát odmítaný záměr na prodej ubytovny Chemik.

Zastupitelé zvedli ruku i to, aby se město zbavilo bývalé armádní budovy v Čechově ulici.

O strategické budovy v centru Přerova se ale svedl nelítostný boj.

Mnozí nesouhlasili s tím, aby se město zbavilo bývalého Blažkova domu, ale odmítli i prodej tří domů na Masarykově náměstí vedle dnešní radnice - květinářství, sportovních potřeb a sídla svazu myslivců.

„Tyto budovy jsou součástí různých studií na revitalizaci jihozápadní části náměstí a je to jedna z možností na umístění radnice. Dokud nebude jasné, kde radnice bude, nemůžeme tuto nemovitostní rezervu prodávat. Z těchto důvodů bych neprodával," shrnul jeden z častých argumentů „proti" zastupitel Petr Hermély (NEZ).

Proti prodeji těchto budov se nakonec v hlasování vyslovila většina přítomných a nepodpořili jej ani někteří členové koalice - například radní Helena Netopilová nebo zastupitelka Marta Jandová z SpP.

ČTĚTE TAKÉ: Silák Tkadlčík, laserová show a vstupenky zdarma! Dorazte na sportovce roku

"Ruina, ale hlavně, že je naše"

Ze stejných důvodů zastupitelé nechtěli přijít ani o budovu na náměstí T. G. Masaryka 8 vedle Městského domu, která je v tak žalostném stavu, že ji velkou část roku přikrývá plachta, oznamující konání kulturních akcí. V době před volbami navíc fasádu zkrášlují tváře politiků.

„Dům vedle Městského domu bych nedoporučoval prodávat, mohla by tam být radnice, propojená s měšťákem. Chápu, že je to velká investice, ale bylo by dobré si tento dům podržet," vyjádřil svůj názor třeba Petr Kouba (ODS).

„Mohla by tu být radnice, sedět tam primátor, zasedat rada. Já bych to neprodával," doplnil Břetislav Passinger (KSČM).

Radní se ale nad neochotou prodat zchátralý objekt v centru města pozastavovali.

„Nechápu to. Místo toho, abychom zjistili, jestli se nenajde podnikatel, který by měl zájem dům koupit, tak si raději tu ruinu budete chtít nechat. Ruina, ale hlavně, že je naše," reagoval na to náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).

ČTĚTE TAKÉ: D1 z Říkovic chce stavět deset firem. Bude těžší než úsek z Lipníku

Domov Alzheimer, nebo parkování?

Diskuse se točila i kolem prodeje budovy bývalého Chemoprojektu, který město před deseti lety odkoupilo za 22 milionů korun, aby zabránilo vzniku dalšího supermarketu.

Dnes chce tento objekt získat společnost Domov Alzheimer a vybudovat zde centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Opozice by si ale v těchto místech dokázala představit nový parkovací dům nebo knihovnu.

„Deset let nevíme, co s Chemoprojektem, a jeho provozní ztráta je pět set tisíc. Máme zájemce, který by v něm chtěl vybudovat Alzheimer centrum. Nechápu, jak někdo může podporovat parkovací místa," divil se náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Zastupitel Tomáš Tužín by zase přivítal, kdyby se v případě Chemoprojektu hlasovalo o konkrétní nabídce a věci.

„Pro mě je důležité, komu se to prodá, a pokud budeme mít návrh instituce, tak ho vyhodnotíme. Takto je to pro mě zajíc v pytli," řekl.

I přes výhrady ale nakonec pro prodej bývalého Chemoprojektu zvedla ruku nadpoloviční většina a na jednání prošel. Bez větších emocí se překvapivě obešel i záměr města zbavit se ubytovny Chemik.

ČTĚTE TAKÉ: Smogová MHD zdarma stála Přerov už 100 tisíc. Má to smysl?