„Naším záměrem je prodat do konce volebního období maximální počet bytů. Ve velkém se teď podepisují smlouvy s nájemníky v Kozlovské ulici v Přerově a ve Vinarech, kde už byla s lidmi uzavřena dohoda,“ informovala náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Nového majitele má už v Přerově devadesát pět obecních bytů. Nyní se má převést do vlastnictví nájemníků čtyřicet šest bytových jednotek v domech na Jižní čtvrti a dalších sedm na náměstí Svobody.

Cena za byt většinou do půl milionu

Cena za městský byt se většinou pohybuje od 200 do 500 tisíc korun, a to podle jeho velikosti, polohy a stáří. Podstatné je ale to, jak rychle se nájemník ke koupi odhodlá.

„Lidé, kteří tak učiní do dvou měsíců, zaplatí třicet procent ceny znaleckého posudku. Do šesti měsíců je to pak čtyřicet procent této ceny,“ zmínil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Přerovští radní zvedli ruku pro prodej svého majetku před dvěma lety, kdy schválili záměr na úplatný převod více než tisícovky městských bytů v celkem šestapadesáti domech. „Z těch ale nakonec na základě zájmu lidí odprodáme pouze 752 bytů ve 39 domech,“ upřesnil mluvčí.

Byty v Denisově ulici se zatím prodávat nebudou

Město narazilo zejména v sociálně slabších lokalitách na odpor ze strany nájemníků, kteří nemají ani za zvýhodněných podmínek na koupi peníze.

„Úplně vyřazeny z prodeje byly tedy domy, kde byl zájem lidí minimální. Tato situace nastala například v Denisově ulici,“ řekla náměstkyně primátora Elena Grambličková. U více než třiceti procent bytů měla zájem necelá polovina nájemníků, což neodpovídá směrnici města. Ani jejich prodej se tady zatím nebude realizovat.

„Žádali jsme primátora, aby se už letos peníze, které budou jako připočty k ceně bytu, vracely zpět do fondu na rekonstrukci domů. Velká část z nich je totiž ve zchátralém stavu. Naši členové by se chtěli už v příštím roce podílet na plánu oprav a rekonstrukcí,“ uvedl jeden z nájemníků František Porč.

Ten založil před časem v Přerově občanské sdružení s názvem Přerovské byty a v současné době připravuje pro nájemníky vydání speciálního zpravodaje. V něm budou veškeré potřebné informace o prodeji bytů.