S jakými dotazy lidí jste se nejčastěji setkali?

Vyvraceli jsme některé pověry, které se v souvislosti s chemičkou šíří. Například tu, že čekáme, až se setmí, a potom vypouštíme do ovzduší škodliviny. To je samozřejmě nesmysl – technologie výroby má totiž pevně dané postupy a fáze. Obrátili se na nás ale i obyvatelé z Dluhonic, kteří se nás ptali, jestli nedojde k navýšení produkce titanové běloby právě na úkor této místní části. Důvodem je, že někdy v sedmdesátých letech byly kvůli rozšíření závodu vykoupeny domy v Dluhonicích a v hlavách lidí to od té doby stále zůstává jako možná obava. Uklidnili jsme je, že nic takového teď nehrozí.

Ministerstvo životního prostředí každopádně posvětilo záměr na navýšení produkce titanové běloby. Kdy k němu dojde?

Celý projekt za stovky milionů korun je rozložený do pěti let, takže k navýšení nemůže dojít ze dne na den. V současné době vyrábíme 50 tisíc tun titanové běloby ročně a po navýšení bychom měli produkovat 62 tisíc. Celá věc se ale musí pořádně připravit, a to není otázka týdnů a nebo měsíců. Navíc máme přísně dané podmínky od ministerstva životního prostředí, to znamená, že současně se zvýšením výroby musíme zmírnit měrné mise. Vše bude také záležet na tom, jak rychle se podaří vyřešit dopravní situaci v Přerově.

Co všechno mohli návštěvníci Dne otevřených dveří v areálu Prechezy zhlédnout?

Kdo měl zájem, ten absolvoval prohlídku výroby v chemičce s odborným výkladem. V kinosále byl také odborný program s přednáškou ornitologů – jen málokdo třeba ví, že je v Precheze větší koncentrace druhů ptáků než například v Žebračce. Venku byly také různé atrakce – děti se mohly vydovádět na skákacím hradu, projet v bryčce a nebo se vyřádit v hasičské pěně.