O tom, že je budoucnost přerovské vrtulníkové základny nejistá, už si cvrlikají i vrabci na střeše. Ministerstvo obrany totiž hodlá kvůli úsporám zrušit nejméně jedno vojenské letiště. Nejčastěji se v této souvislosti skloňuje právě Přerov, ve hře jsou ale podle politiků, obeznámených se situací, i letiště v Kbelích a nebo v Pardubicích.

Pro záměr Olomouckého, Zlínského kraje a města Přerov na vybudování provozu se smíšeným letištěm by mělo zrušení základny fatální následky. Přerovští politici si zatím tuto hrozbu nechtějí připustit, a proto do společného projektu dál investují. Radní na provoz společnosti Regionálního letiště Přerov přiklepli částku osm milionů.

Závazkům dostojíme

„Investice je zcela v duchu koncepce civilního letiště. Zavázali jsme se, že budeme projekt spolufinancovat alikvotní částkou – a to společně se Zlínským a Olomouckým krajem. Ty spolu s námi akciovou společnost Regionální letiště Přerov založily a my se svých povinností, k nimž jsme se zavázali, rozhodně nezříkáme,“ vysvětlil to přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Podle náměstka primátora Josefa Kulíška (ODS) je Přerov jediný, kdo dosud nedostál svému závazku. Olomoucký i Zlínský kraj už totiž svůj podíl zaplatily.

„Naším cílem zůstává zajištění civilního provozu. Částka, jíž na tento záměr přispíváme, má přispět k rozvoji letiště. Jsme si vědomi, že má letiště zásadní význam z hlediska dopravní dostupnosti a zvyšování konkurenceschop­nosti celé střední Moravy,“ podotkl.

Byly to vyhozené peníze?

V minulých dvou letech investovalo ministerstvo obrany do oprav nemovité infrastruktury přerovského letiště téměř 75 milionů korun. Oba kraje společně s městem pak zaplatili dalších 37 milionů. Byly to vyhozené peníze? Přerovští opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov si myslí, že ano.

„Je to pro nás nepřijatelné a nehospodárné, vždy jsme byli proti konceptu Regionálního letiště, které je pro nás spíše fantasmagorickou vizí. Nevím, proč by mělo město, které má dalších padesát vážných problémů, investovat do civilního letiště,“ pozastavuje se nad tím šéf koalice Společně pro Přerov Vladimír Puchalský.

Stejného mínění je i další ze zastupitelů Richard Šlechta (SpP).

„Vkládání finančních prostředků do této společnosti za dnešní situace je nepřípustné, protože podle zákona o obcích jsme povinni starat se o rozvoj obecního majetku, nikoliv opačně. Nemíním se dočkat toho, aby po mně následující zastupitelstvo vymáhalo škodu, kterou bych tímto zjevně neuváženým rozhodnutím způsobil,“ konstatoval.

Zácha míří na ministerstvo

Zjistit, jaký záměr má s přerovskou vrtulníkovou základnou ministerstvo obrany, hodlá již v dohledné době náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Inicioval jsem schůzku na ministerstvu obrany, která se uskuteční v úterý. Chci dostat jasnou odpověď na otázku, jakou roli bude hrát armáda na přerovském letišti. Věřím v jeho zachování a budu za něj bojovat,“ uzavřel.