Podle advokáta Petra Dutka, který hájí zájmy Společenství vlastníků jednotek a chtěl podat k soudu žalobu na nucený prodej bytové jednotky, je s ohledem na situaci takový krok zbytečný.

„Předseda Společenství vlastníků jednotek mě informoval o tom, že se rodina o víkendu vystěhovala. Protože majitelé bytu splnili to, co jsme po nich požadovali, tedy vyřešit problémové nájemníky, kteří porušovali dobré mravy v domě a ztěžovali ostatním uživatelům bytů jejich užívání, žalobu za této situace podávat nebudeme. Nájem byl ukončen a problémová rodina byt opustila, takže předmět sporu, o který šlo, byl kladně vyřešen ve prospěch Společenství vlastníků jednotek,“ shrnul advokát Petr Dutko. Souhlas s podáním žaloby obdržel od 23 vlastníků bytových jednotek.

Stanovisko odstěhované romské rodiny se Deníku nepodařilo získat, protože se k tématu nechce vyjadřovat.

Lidem z Bratrské ulice se ulevilo, ale netají se tím, že nervy pořád pracují. Netuší totiž, co bude dál.

„Pořád se ještě nemůžeme vzpamatovat, protože toho máme za rok a půl toho drilu všichni dost. Když se stěhovali pryč, doprovázeli jsme je hrobovým tichem, a stále jsme napjatí, protože nevíme, co bude dál, a koho nám sem teď dají,“ svěřila se se svými pocity jedna z obyvatelek domu v Bratrské ulici, která si nepřála uvést jméno.

Zdemolovaný byt

Obyvatelé domu podle ní pocítili velkou úlevu, protože se po řadě vypjatých dnů, kdy od rána do večera poslouchali hlučné hádky a křik, mohou konečně v klidu vyspat.

„Jsme ale na půli cesty - bezdoplatková zóna v naší ulici zatím vyhlášena nebyla, a tak nevíme, jestli se něco podobného nemůže zopakovat. Budeme v klidu teprve tehdy, až tam uvidíme slušné nájemníky,“ poznamenala Ivana Špunarová, která bydlí ve vedlejším vchodě.

Podle předsedy Společenství vlastníků jednotek Tomáše Veverky už lidé přestávali věřit, že se pro ně něco změní k lepšímu.

„Doufáme jen, že majitelé bytu po zkušenostech, které teď mají, budou pečlivěji vybírat nové nájemníky. Byt je totiž zdemolovaný a jeho oprava bude asi dost nákladná. V domě teď budeme spravovat vstupní dveře, které nájemníci rozmlátili, a sanovat omítky ve společných prostorách. Jen oprava dveří přijde na 10 tisíc korun,“ upřesnil.

Majitelka bytu Marcela Čechová potvrdila, že byl problémové rodině ukončen nájem a byt je vyklizen. Co bude dál?

„Varianty jsou dvě. Pokud si chce byt někdo z této lokality koupit, může mi poslat svou nabídku. Pokud ne, budeme ho opět pronajímat. Zájemce už máme,“ konstatovala Marcela Čechová.

Zůstávají ve městě, jen jinde

Přerovští radní uvedli, že rodina olašských Romů zůstává i nadále ve městě - jen na jiné adrese.

Podle primátora Petra Měřínského (ANO) se žena se synem přestěhovala do Kratochvílovy ulice a našla si bydlení sama.

Pro mladý pár se radním podařilo sehnat byt v Husově ulici.

„Jedná se o sociální byt 1+1, a to na tři měsíce s uzavřením splátkového kalendáře, protože mají dluhy vůči městu,“ upřesnil náměstek primátora Petr Kouba (ODS), který má na starosti sociální oblast.