VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Žerotína nebyl Přerov jen majetek

Přerov – Nedělní vernisáž v Pasáži, na které se vzpomněla významná Středomoravská výstava, měla ještě jednu připomínku k historii. Během otevření expozice byla pokřtěna nová publikace Jiřího Lapáčka s názvem Přerov ve světle korespondence Karla staršího ze Žerotína.

29.1.2016
SDÍLEJ:

Nová publikace ředitele přerovského archivu Jiřího Lapáčka obsahuje korespondenci Karla staršího ze ŽerotínaFoto: Vojtěch Podušel

 „Není od věci, že si tady připomínáme jeho osobnost. Na Středomoravské výstavě se připomínalo tří sté výročí úmrtí Karla staršího ze Žerotína, letos uplynulo 380. let, kdy 9. října 1636 zemřel na přerovském zámku," vysvětlil ředitel přerovského archivu Jiří Lapáček.

Karel starší ze Žerotína prožil pohnutý, dramatický život.

Pocházel z významného šlechtického rodu, během desetiletého pobytu v různých evropských zemích získal na svou dobu rozsáhlé vzdělání a poznával šlechtické rody.

Po návratu na Moravu začal v roce 1594 s politickou kariérou, během které dosáhl významného postavení, ale zažil také velmi dramatické pády.

„Jeho vrcholem bylo to, že v letech 1608 až 1615 zastával úřad zemského hejtmana Markrabství moravského. Na druhé straně sehrál významnou, ale kritizovanou roli v době českého stavovského povstání, protože z pohledu českých stavů zdržoval připojení moravských pánů k povstání, a tím stavovská revolta ztratila původní impuls," přiblížil dále.

Díky velkému množství archivního materiálu si dnes můžeme vytvořit plastický obrázek o jeho osobnosti a myšlení.

„Více než osm tisíc listů, které se zachovali v kopiářích a jsou nyní uloženy v Zemském archivu v Opavě. Jedná se o korespondenci, kterou psal česky, latinsky, německy, francouzsky a italsky," prozradil.

Pomáhal poddaným i trestal

Panství v Přerově zdědil Karel starší po svém strýci Fridrichovi v roce 1598.

Když roku 1629 odešel z Moravy do Vratislavi, tak si ponechal pouze dvě panství – Brandýs nad Orlicí, kde se narodil, a právě Přerov.

Publikace Jiřího Lapáčka obsahuje pasáže, které se týkají vztahu šlechtice k Přerovu.

„V korespondenci se můžete seznámit s tím, jak pohlížel na Přerov jako na celek, na jeho hospodářství, na jeho správu, jak pomáhal poddaným, když se na něj obraceli se svými problémy. Uměl také trestat, nelze si jeho vztah k Přerovu idealizovat, nicméně byl kladný a nepohlížel na něj jen jako na majetek, který mu přináší zisk," uzavřel k brožuře, která je k dostání v Městském informačním centru.

Autor: Iva Najďonovová

29.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Česko zpívá koledy ve Vlkoši - 2017
57

Společně jste zpívali koledy v řadě obcí. Tady je velká fotogalerie

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Chcete pracovat v novinách? Máte vztah k obchodní činnosti? U nás máte šanci.

Ovace ve stoje! Aneta Langerová vyprodala Městský dům

Neskutečná atmosféra zavládla ve středu v Městském domě. Se svým turné Na Radosti totiž přijela Aneta Langerová, která si přerovské publikum doslova podmanila hned po první písničce.

Vtip? Cyklostezce na Velké Dlážce chybí část

Rozpaky Přerovanů budí nová cyklostezka v ulici Velká Dlážka, která je sice v novotě - ale má jednu vadu na kráse. Uprostřed nově vydlážděné cesty je ostrůvek původního chodníku, který vypadá spíše jako špatný vtip projektanta nebo investora. Důvod? Městu se nepodařilo domluvit s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na získání tohoto pozemku. Radní ale dostavění úseku slibují.

Řidič srazil ženu a ujel. Byl jsem v šoku, tvrdil

Se zraněním skončila ve Fakultní nemocnici v Olomouci pětašedesátiletá žena, kterou srazil ve středu kolem šesté hodiny večer na silnici v Seifertově ulici v Přerově řidič vozu Škoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT