Podle slov ředitele Elim Hranice je v podstatě jediným problémem, který vybudování nocležny pro ženy brání, nedostatek prostor.

„Nejprve jsme dostali jednu polovinu patra domu, ve kterém nyní azylový dům provozujeme. Původně vznikla pouze nocležna pro muže, potom jsme dostali i druhou polovinu přízemí,“ popsal historii letos otevřeného přístřeší pro bezdomovce Bohuslav Rybníček.

Jak dále podotkl, původně v novém prostoru, který Elim dostal k dispozici, chtěli otevřít azylový dům pro matky s dětmi, místo však bylo malé a nevyhovující.

Matky s dětmi se místa pro azyl dočkají

Město proto připravuje projekt azylového domu pro matky s dětmi v místní části Slavíč. Nocležna má vzniknout v budově bývalé školy.

„Momentálně běží stavební řízení. Realizace bude závislá od toho, zda se nám podaří získat dotace,“ komentoval Petr Bakovský, mluvčí hranické radnice.

Bude ve městě i nocležna pro manželské páry?

Společnost Elim dále vyjednává s představiteli města, zda by mohla získat i první patro objektu ve Vrchlického ulici, ve kterém nyní ubytovnu pro bezdomovce provozuje. Má v úmyslu zde zprovoznit nocležnu pro manželské páry.

„Obzvlášť současná ekonomická situace bere domov řadě manželů. Podobný projekt a jeho řešení by bylo v našem regionu zcela ojedinělé,“ podotkl Rybníček.

Uvedl také, že při otevření azylového domu nejsou důležité jen samotné pokoje, vybudovat se musí i dostatečné hygienické zázemí.

Do nocležny pro muže se její provozovatelé snažili umístit co nejvíce postelí, aby alespoň provizorní ubytování našlo co nejvíce bezdomovců. I přes léto jsou však ubytovací kapacity téměř plné. Střechu nad hlavou zde pravidelně každou noc najde kolem osmnácti klientů, přičemž kapacita je dvacet lůžek.