Pokud práci odmítnou, hrozí jim sankční vyřazení z evidence a odebrání sociálních dávek.

Obce na Přerovsku si změnu pochvalují: šetří jejich rozpočty a notorické lenochy nutí zapojit se do pracovního procesu.

„Bereme si z Úřadu práce kolem sto dvaceti lidí měsíčně, a to na nejrůznější práce. Protože mají odpracovat jen dvacet hodin týdně, aby nepřišli o dávky, tak se střídají. Někteří provádějí údržbu na hřbitově, jiní uklízejí chodníky, nebo pracují na skládce. Počítáme s nimi i pro případ, kdyby přišla sněhová kalamita. Práce rozhodně je a je jí dost,“ uvedl jednatel přerovských technických služeb a radní Václav Zatloukal.

Pracovníci v reflexních vestách s nápisem města už se v těchto dnech objevili na nejrůznějších místech Přerova – v okolí nádraží či v parku Michalov.

„Tito lidé budou na telefonu v případě kalamitních stavů a pružně zareagují na potřeby města. Kromě technických služeb můžou vypomáhat i s úklidem v mateřských a základních školách,“ doplnila vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu Jana Žouželková.

Podle jejích slov ale nová služba teprve startuje, takže na hodnocení úspěšnosti je příliš brzy.

„Máme uzavřenou s Úřadem práce rámcovou dohodu o výkonu veřejné služby. Podle metodického pokynu se týká těch nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci ÚP minimálně rok. Úřad práce jim nabídne výkon veřejné služby, a pokud ji odmítnou, může dojít k sankčnímu vyřazení,“ vysvětlila.

Ptají se hlavně ženy nad padesát

Zájem o tuto službu mají podle ÚP hlavně lidé, starší padesáti let, kteří přišli o zaměstnání.

„Na práci se k nám chodí ptát hlavně ženy ve věku nad padesát let, které by rády někde pomáhaly,“ shrnula Mirka Švikrová, koordinátorka veřejné služby pro okres Přerov z Krajského úřadu práce v Olomouci.

Podle jejích slov už projevila o dlouhodobě nezaměstnané zájem řada obcí na Přerovsku.

„Čtyři stovky lidí budou pracovat pro Přerov, velký zájem je i na Kojetínsku. Tam je také nejvíce uzavřených rámcových smluv – například zdejší technické služby Technis Kojetín mají deset pracovníků na úklid města. Další zase žádá charita v Kojetíně, ale i obce jako Stříbrnice nebo Měrovice nad Hanou. Požadavky jsou i z Tovačova, Oseku nad Bečvou nebo z Bělotína,“ upřesnila.

Romové pomáhají v Měrovicích

Jako jedna z prvních požádala o zapojení nezaměstnaných do veřejné služby starostka Lazníček na Přerovsku Dagmar Kubzová.

„Obec má omezené finanční prostředky a to, co teď nejvíce potřebujeme, jsou lidé na čištění kanalizace, zametání a opravy, které si finančně nemůžeme dovolit. Do budoucna bychom je rádi využili také na zahradnické práce a úpravy záhonů,“ vylíčila starostka.

Zejména romští spoluobčané pomáhají také v Měrovicích nad Hanou. Právě v této obci na Kojetínsku je v rámci okresu nejvíce lidí bez práce.

„Denně k nám chodí jeden až dva pracovníci, aby se postupně prostřídali. Dlouhodobě nezaměstnaných máme kolem devadesáti, takže to chvíli potrvá, než dojde na všechny. Zametají chodníky, ale počítáme s nimi i na úklid sněhu, odpadků a práce na hřbitově. Jsou šikovní, takže by na jaře kromě sekání trávy spravovali také chodníky a asfaltovali cesty,“ nastínil starosta Měrovic nad Hanou Ladislav Bařina.