Když už se podle nich nějaká šance objeví, jedná se spíše o sezónní krátkodobé brigády. Nejčastěji si důchodci přivydělávají například na řepné kampani, stavbách, sklizni chmelu či úklidem.
„Jsem zdravý a pracovat bych chtěl. Kdo by mě ale v mém věku do stálého pracovního poměru zaměstnal?,“ ptá se osmašedesátiletý důchodce Josef Matějíček z Přerova.
Ten se tak snaží občas si přivydělat alespoň na brigádách. Naposledy to bylo v cukrovaru, kde najde během řepné kampaně práci až několik desítek lidí. „Při kampani zaměstnáváme sedmdesát až osmdesát brigádníků. Z toho je odhadem více než osmdesát procent důchodců,“ upřesnil Otakar Jiříček z cukrovaru v Prosenicích.
„Šance získat stálý pracovní poměr v důchodovém věku je mizivá. Všechno se ale zdražuje, abych si nějakou korunu našetřila, nezbývá mi, než hledat brigády,“ prozradila jednasedmdesátiletá seniorka Jana Zímová z Přerova.
Muži si v důchodu často přivydělávají na stavbách či u hlídacích služeb, ženy zase u úklidových agentur. „Důchodkyně zaměstnávám a jsou mezi nimi výborné pracovnice,“ uvedla majitelka přerovské úklidové služby Věra Pavoni.
Kromě úklidu si důchodkyně občas přivydělávají také v kamenných krámcích vietnamských prodejců. S tím má však špatné zkušeností například Jarmila Kulajová.
„V jednom takovém obchodě jsem dělala, ale nerada na to vzpomínám. Když to shrnu, chtěli, jak se říká, za málo peněz hodně muziky,“ svěřila se.
Pracovní příležitost občas nabízejí důchodcům také městské úřady, ale to jen velice zřídka. „V současné době zaměstnáváme na pracovní poměr pouze jednoho důchodce, který zde bude jen na přechodnou dobu. Během roku však občas dáváme důchodcům příležitost přivydělat si, a to na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti,“ informovala personalistka Magistrátu v Přerově Jarmila Jemelíková.
Pracující důchodci jsou spíše dlouhodobými zaměstnanci firmy, kteří na své pozici zůstávají i po překročení věkové hranice pro odchod do důchodu. Ti se však často setkávají s tím, že se společnost na jejich zaměstnávání dívá skrz prsty.
„Přiznám se, že jsem loni odešla do důchodu, ale kdybych nemusela místo uvolnit, klidně bych ještě pracovala. Bylo mi však naznačeno, že zabírám místo mladším,“ svěřila se pětapadesátiletá žena z Přerova, která nechtěla uvést své jméno.
Starobní důchodce, který se zajímá o práci, na pracovním úřadě nepochodí. „Lidé ve starobním či plném invalidním důchodu nemohou být zařazeni do evidence úřadu práce. Občas nám však na vývěsku zařadí někteří zaměstnavatelé pracovní příležitosti i pro tyto skupiny lidí,“ informovala Irena Kučová z Úřadu práce v Přerově.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA