Nyní už znají výsledky. Většina z nich si může gratulovat. Jen na Přerovsku promění nový vzhled návsí celkem čtyři vesnice.

Důvod k radosti teď mají zejména v Citově, Prosenicích, Pavlovicích a Radslavicích.

Největší část peněz přitom půjde do úpravy centra obce v Radslavicích. Na rekonstrukci získali více než pět milionů dvě stě tisíc korun.

Za tyto peníze se změní prostor od obecního úřadu až po školu. Vznikne parkoviště, chodníky, vysadí se nová zeleň, přibude i nový mobiliář.

„Teď nám začne blázinec. Budeme muset vyhlásit výběrová řízení, zajistit stavební povolení. Každopádně to bude velmi náročné," říká už nyní starosta Radslavic Stanislav Jemelík.

Citov: revitalizace parku

V Citově dostanou více než tři miliony osm set tisíc na druhou etapu revitalizace zámeckého parku. Pokus o dotaci vyšel obci až na čtvrtý pokus.

„Škoda, že jsme neuspěli hned poprvé. Teď nás totiž čeká stavba kanalizace, která nám dá po všech stránkách zabrat. Projekt na park jsme měli původně ve větším rozsahu a nyní jsme ho museli „ořezat" jen na nejnutnější úpravy," konstatoval starosta Citova Jaromír Otáhal.

V parku přibude nová kašna, oplocení, cestičky, provedou se terénní úpravy, obnoví osvětlení i mobiliář.

„Díky Zelené stuze, kterou jsme získali v loňské soutěži Vesnice roku, máme ještě v rezervě 400 tisíc korun, za něž bychom rádi vysadili nové stromy," uvedl starosta. Projekt na park v Citově vychází z původního plánu roku 1886 a obec se snaží alespoň základní terénní úpravy a výsadby dodržet.

„Máme velkou radost," říká starosta Prosenic Otakar Dokoupil v reakci na to, že na revitalizaci centrální části získala obec přes milion osm set tisíc. Mezi školou a tělocvičnou se nyní postaví parkoviště a stání pro jízdní kola. „Kromě toho ještě chodník před školou, kostelem a obecním úřadem," doplnil starosta.

Obec tak navazuje na předchozí investice.

„Zejména na nové školní a dětské hřiště. Zároveň se nám vše prolíná se současným budováním muzea. Práce máme až nad hlavu. Ale jsme zároveň rádi, že centrum dostane ucelený ráz," dodal.

Pavlovice: nové prostranství u radnice

Na dva miliony osm set tisíc si sáhnou i Pavlovice u Přerova, jež požádaly o dotaci na druhou etapu revitalizace, která zahrnuje úpravu prostranství u obecního úřadu a kulturního domu.

„Chtěli jsme rovněž chodník k domovu důchodců, obnova by měla pokračovat chodníkem u hřbitova, vybudováním parkoviště a chodníky pod kostelem a u obchodu," uvedl už dříve starosta Vlastimil Bia, který investici do pavlovické návsi odhadoval na čtyři miliony korun.

Z celkem 57 žádostí v Olomouckém a Zlínském kraji jich výbor regionální rady schválil 50. V penězích to znamená, že do oprav venkovských návsí poputuje celkem 343 milionů korun.

„Výzvu na rekonstrukce náměstí na venkově jsme vyhlásili v srpnu letošního roku a byla zaměřena na fyzickou revitalizaci území v obcích s 500 až 5 000 obyvateli," vysvětlila mluvčí úřadu regionální rady Michaela Linhartová.

Horní Moštěnice opět bez dotace

Většina obcí zkoušela žádat už několikrát. Ne všichni ale měli štěstí. Například obce Horní Moštěnice a Veselíčko tentokrát neuspěly.

„Zkusíme to znovu. Škoda, že ti, kdo hodnotí projekty, se nepřijedou podívat přímo do obce a nezváží skutečnou potřebnost," řekl starosta Horní Moštěnice Vladimír Martínek.

Původní projekt na postavení chodníků v ulici kolem pošty k obecnímu úřadu a revitalizaci návsi s parkovacími místy musela obec při poslední žádosti očesat o polovinu předpokládaných nákladů. Přesto jim ani tentokrát dotace nevyšla.

„Situace s parkováním v obci už je zoufalá. Hlavně kolem pošty a obchodu je velký provoz nákladních aut a je problém tam zaparkovat," vysvětlil starosta Martínek.

Obec nyní hodlá z vlastních zdrojů vytvořit alespoň nezbytné parkoviště.

„Z rozpočtu na příští rok už jsme vyčlenili milion a půl," dodal.