Jubileum připomínají nejen číslice sto, zhotovené z šišek, kaštanů a listí, ale i symbolická kytice či kašna na náměstí, nazdobená jako narozeninový dort. Pořadatelé třetího ročníku akce s názvem „Land art“ na něm vpodvečer zapálí sto svíček na počest oslavence. Svíce, plující po setmění po vodě, se mají postarat o slavnostní atmosféru.

Vytvoření přírodního koberce na náměstí tento rok nepřálo počasí. Ráno pršelo, a když déšť ustal, komplikoval dětem práci vítr, který listí rozfoukával do okolí. Přesto se nakonec dílo podařilo.

„Rozhodli jsme se vytvořit stylizované květiny pro narozeninovou kytici ke stoletému výročí republiky. Kašna je nazdobená přírodninami, a po setmění zapálíme sto svíček, které poplují po vodě,“ prozradila jedna z organizátorek happeningu Helena Netopilová.

Materiálu dost, chyběly akorát dýně

Přírodních materiálů se sešlo hodně - zahrádkáři si pochvalovali dobrou úrodu jablek a nedostatek byl pouze dýní.

„Něco nám přinesli lidé, ale materiál jsme sbírali i my. Největší razie na zahrádkách jsme provedli tento týden, kdy jsme sklidili všechno možné - od břečťanů přes různé druhy odkvetlých letniček až po keře a popínavé rostliny z našich pergol. Děti zase přinesly kaštany, žaludy, olistěné větvičky i listí,“ přiblížila Jana Kosturová z Ornigologické stanice v Přerově.

Přírodniny pro vytvoření originálního koberce sháněli i studenti Gymnázia Jakuba Škody, kteří program na náměstí moderovali a postarali se o zajištění občerstvení.

„Někteří z nás napekli koláče, perníky nebo sušenky, jiní nasbírali kaštany, větvičky a listí. Přinesli jsme asi deset pytlů přírodnin,“ vylíčila studentka čtvrtého ročníku Anna Růžičková. Nápad vytvořit na náměstí obrazec z přírodního materiálu se jí líbí.

„Je to pěkné obzvlášť pro děti ze školek, které mohou vytvořit uprostřed města něco barevného z přírodních materiálů. Jen počasí moc nevyšlo, protože vítr ničí, co děti vytvořily,“ dodala.