Ochránci přírody je odklízet nehodlají. Prý si s nimi příroda poradí sama. Turistům, kteří chodí kolem popadaných kmenů k propasti, nijak zvlášť nepřekážejí. Ničivá vichřice shodila na Hůrce stromy vloni v červnu.

Ochranáři tam pak prořezali větve na stezkách, aby se lidé bez problémů dostali k vyhlídce u svatého Jana Nepomuckého, k propasti a do Teplic. Po nějakou dobu byla totiž procházka lesem prakticky nemožná a na čas dokonce úplně zakázaná.

Celá řada shozených stromů však v chráněné oblasti zůstala a ochranáři rozhodli, že napořád. „Chybějí nám staré hnijící stromy, které na sebe vážou brouky a larvy. Když tam samy popadaly, necháme je zetlít. Hůrka se pak bude chovat tak trochu jako prales a je velká šance, že v dutinách zahnízdí vzácní ptáci,“ vysvětlil jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek.

Jeho organizace totiž stezku před lety vybudovala. Odborníci stav na Hůrce posoudili a došli k názoru, že úklidem polomu by oblasti spíš uškodili než pomohli.

„Je tam složitý terén a rostou tam chráněné rostliny i stromy. Při odklízení spadlých stromů by se mohly poškodit nebo zničit,“ řekl Orálek s tím, že se v okolí propasti do budoucna nepočítá ani s těžbou.

Lidem, kteří chodí do Hůrky na procházku, ani turistům směřujícím k propasti nebo pozůstatkům hrádku Svrčov, padlé stromy příliš nevadí. „Pokud z toho chtějí udělat prales, je logické, že nebudou stromy odklízet. Jen ať se do nich nepustí hmyz, který by lesu spíš uškodil než prospěl,“ vyjádřil svůj názor Přemysl Hulicius z Ostravy.

„Zabývám se přírodou a nápad zdejších ochranářů schvaluji,“ řekla Lenka Staňková z Bílovic nad Svitavou, která se ve čtvrtek procházela Hůrkou i s dětmi. „Těm ty padlé stromy vůbec nevadí. Právě naopak. Lozí po nich a strašně je to baví,“ usmívala se Pavla Hažmuková, která tam byla na procházce s nimi.

Naučná stezka je majetkem Lesů ČR a spravuje ji Chráněná krajinná oblast Poodří. Český svaz ochránců přírody už se o ni stará přibližně patnáct let. „Kromě toho, že čas od času stezku upravujeme, spravovali jsme nedávno i branku a zábradlí kolem propasti,“ vyjmenoval některé z dalších činností valašskomeziříč­ských ochranářů jejich jednatel Milan Orálek a zdůraznil, že Hůrka je jednou z nejhodnotnějších přírodních lokalit v České republice.